Çfarë duhet të hani para dhe pasi të merrni vaksinën Covid-19 për të pakësuar efektet anësore

Hani dhe pini këto ushqime dhe pije, dhe do t’i jepni sistemit tuaj imunitar shansin më të mirë për t’u përgjigjur mirë dhe për t’u rikuperuar shpejt. Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në SHBA, efektet anësore të vaksinave mund të përfshijnë dhimbje, skuqje dhe ënjtje në vendin e injektimit, si dhe ethe të mundshme, dhimbje koke, lodhje, të përziera, të dridhura dhe dhimbje të muskujve.

Këto simptoma janë në të vërtetë një shenjë e mirë që trupi juaj po ndërton imunitet dhe ato zakonisht do të kalojnë brenda disa ditësh (nëse nuk e bëjnë këtë, telefononi mjekun tuaj), këshillon CDC.

Por ka hapa të vegjël që mund të ndërmerrni për të zvogëluar këto efekte anësore, dhe shumë prej tyre kanë të bëjnë me dietën tuaj.

Ushqime dhe pije të dobishme për trajtimin e efekteve anësore të vaksinës

Natyrisht, nuk është kënaqësi të ndihesh jo mirë për disa ditë, gjë që është veçanërisht e mundur pas dozës së dytë të vaksinës anticovid.

Bëni: Provoni çaj xhenxhefili për të përziera

Xhenxhefili ka një reputacion si një ilaç i shkëlqyeshëm dhe i sigurt tradicional për ankesat gastrointestinale. Çaji i xhenxhefilit është i thjeshtë për t’u bërë dhe një recetë e thjeshtë mund ta gjeni këtu.

Mos bëni: Shpejt ose asgjë “drastike si lëng frutash ose detoksim”

“Zhvillimi i imunitetit varet nga trupi “duke lexuar” udhëzimet nga vaksina dhe antitrupat sintetizues dhe qelizat e bardha të gjakut, gjë që kërkon proteina adekuate në dietë.

Bëni: Hidratohuni me lëngje të shëndetshme

Nga uji në çaj tek uji me gaz me aromë të preferuar, pijeni. Ethet që mund të shkaktojë një vaksinë mund të çojnë në dehidratim.

Bëni: Hani shëndetshëm, sipas një diete të stilit mesdhetar

Mundohuni të filloni të ushqeheni veçanërisht shëndetshëm disa javë para marrjes së vaksinës. Një dietë e stilit mesdhetar dihet që ka efekte anti-inflamatore, por do të duhen disa javë për ta filluar.

Dieta thekson perimet, frutat, drithërat, Omega-3 të shëndetshëm dhe yndyrnat e pangopura (si ato në vajin e ullirit), peshkun, pulat, fasulet dhe vezët. Djathrat dhe mishi i kuq duhet kufizuar. Një studim zbuloi se individët mbi 65 vjeç që hanin pesë ose më shumë racione frutash dhe perimesh në ditë kishin një përgjigje më të fortë imune ndaj një vaksine pneumokoksike sesa bashkëmoshatarët që hanin dy porcione ose më pak.

Bëni: Merrni parasysh të ushqeheni me një dietë me indeks të ulët glicemik për të paktën disa ditë pas vaksinës

Një dietë me indeks të ulët glicemik do të mbajë sheqerin në gjak të qëndrueshëm. Kërkimet e përqendruara rreth diabetit kanë treguar se nivelet më të ulëta të glukozës priren të jenë anti-inflamatore. Në përgjithësi, ushqimet që mbajnë sheqerin në gjak në nivele të shëndetshme përfshijnë perime jeshile, shumica e fasuleve, drithërave integrale dhe bukë shumë fara, fruta si manaferrat dhe mollët, dhe natyrisht proteina të shëndetshme si vezët dhe arrat.

Bëni: Kthehuni tek ilaçi i të gjitha kohërave, supa e pulës

Një supë e këndshme shëruese me shumë perime të gatuara mirë është e lehtë për t’u tretur dhe ushqyer.

Bëni: Përshtatni mirë shëndetin e zorrës për të rritur përgjigjen tuaj imune

Në të gjithë popullatën njerëzore, përgjigja imune ndaj vaksinave ndryshon. Disa nga këto varen nga mosha – ndërsa plakemi, imuniteti ynë zbehet. Disa prej tyre varen nga variacioni individual. Dhe disa prej tyre varen nga lloji i vaksinës që merrni. Një aspekt i rëndësishëm i reagimit të vaksinës dhe i imunitetit në përgjithësi, është një mikrobiomë e shëndetshme e zorrëve, tha Dr. Todd Born, një mjek naturopatik dhe specialist i çertifikuar i ushqimit në Uashington. Jo vetëm që përgjigjet e vaksinave janë të ndryshueshme, por Born tha se një mikrobiomë e shëndetshme e zorrëve është treguar në studimet shkencore se rrit përgjigjen imune ndaj vaksinave.m “Një komunitet i larmishëm dhe i shëndetshëm mikrob në zorrë do të ndikojë drejtpërdrejt në sistemin imunitar”, tha Born për HuffPost.

Born rekomandon një dietë me shumë fibra dhe ushqime të fermentuara dhe “të filloni dy javë para vaksinës dhe të vazhdoni për të paktën dy javë pas.” “Dietat e pasura me fibra inkurajojnë rritjen e baktereve të dobishme që mbështesin përgjigjen imune”, shpjegoi ai. Dhe ushqimet e fermentuara – nga kos dhe kefir te kimchi dhe lakër turshi – mund të ndihmojnë në rritjen e mikrobeve të zorrëve që mbështesin përgjigjen imune.

Studimet në fakt kanë treguar se disa organizma të zakonshëm probiotikë, të tillë si lactobacillus rhamnosus, mund të përmirësojnë përgjigjen e antitrupave ndaj vaksinave. Kjo dhe laktobacilet e tjera të shëndetshme mund të gjenden në produktet në supermarketin tuaj – këto përfshijnë kefir, kos dhe disa pije të thartuara.

Born pëlqen gjithashtu një supë të bërë në shtëpi për “mbështetje imune”, të cilën ai shpesh ua rekomandon pacientëve gjatë sezonit të ftohjes dhe gripit. Ai rekomandoi që të shtoni qepë të prera dhe hudhër, xhenxhefil të integruar, lëng nga gjysma e një limoni, majdanoz të freskët të grirë dhe një karotë të integruar në një çerek lëng miso, pule ose kërpudhe. Ziejini për 15 minuta dhe shtoni majdanozin dhe lëngun e limonit në fund.

Tridhjetë vjet kërkime kanë treguar se stresi, depresioni dhe vetmia mund të dëmtojnë reagimin e sistemit imunitar ndaj vaksinave. Prandaj, ushqejeni trupin tuaj me ushqim dhe pije të shëndetshme, qëndroni të hidratuar, pushoni mirë dhe jini të gëzuar. Ju do t’i jepni sistemit tuaj imunitar shansin më të mirë për t’iu përgjigjur sa më mirë vaksinës dhe për t’u rikuperuar shpejt.


Shtuar 14.04.2021 15:55