Erdhi koha e pjeshkëve! Nëse i hani rregullisht, do të keni këto përfitime shëndetësore

Vera është stina e frutave më të shijshme dhe mes tyre janë edhe pjeshkët. Përveçse janë të shijshme, ato janë gjithashtu të pasura me vitamina, antioksidantë dhe lëndë të tjera ushqyese.

Beta-karoteni është përgjegjës për shëndetin e syve dhe pjeshkët përmbajnë një përqindje të mirë të këtij antioksidanti. Konsumimi i rregullt i pjeshkës mund të përmirësojë shëndetin tuaj të shikimit duke rritur qarkullimin e gjakut në të gjithë trupin tuaj.

Në veçanti, beta-karoteni ushqen dhe mbron retinën e syve tuaj nga radikalet e lira, ndërsa ndihmon në parandalimin e kataraktave dhe degjenerimit makular.

Promovojnë shëndetin e lëkurës

Përmban vitamina A dhe C, të cilat janë thelbësore për shëndetin e lëkurës. Vitamina A e hidraton, duke e bërë të butë, ndërsa C, si një antioksidant i fuqishëm, mbron nga radikalet e lira.

Vetëm një pjeshkë në ditë i jep lëkurës shkëlqim dhe pa të meta.

Ndihmojnë në ruajtjen e peshës

Pjeshkët kanë vetëm 68 kalori, me sasinë e sheqerit që nuk krijon probleme për organizmin. Nëse jeni në procesin e humbjes së peshës, pjeshkët do t’ju ndihmojnë të shmangni një rostiçeri jo të shëndetshme.

I pasur me antioksidantë mund të ndihmojë në kufizimin e rritjes së qelizave kancerogjene. Ato njihen kryesisht për mbrojtjen efektive të organizmit kundër kancerit të mushkërive, kancerit të zorrës së trashë dhe formave të kancerit të gojës.

Kontrollojnë kolesterolin e lartë

Konsumimi i shpeshtë i pjeshkëve mund të kontrollojë nivelet e kolesterolit dhe problemet që çojnë në diabet dhe sëmundje të zemrës. Kjo për shkak se ato përmbajnë komponime fenolike që parandalojnë oksidimin e lipoproteinave me densitet të ulët. Është gjithashtu një ushqim me beta-karoten, i cili gjithashtu ndihmon në rregullimin e niveleve të kolesterolit në gjak.


Shtuar 6.05.2024 14:08