Zelensky: Ukraina do të vazhdojë të garantojë sigurinë ushqimre në botë me eksportet e grurit

Ukraina do të vazhdojë të jetë një “garantues” i sigurisë botërore të ushqimit me eksporte të rregullta drithërash, është zotuar Volodymyr Zelensky.

Sipas presidentit ukrainas, çdo anije me grurë të dërguar nga Ukraina siguron ushqim për mesatarisht 90 mijë njerëz.

Ai tha për Telegram: “Ukraina ka qenë dhe do të mbetet një garantues i sigurisë ushqimore botërore. nDhe do të vazhdojë të japë kontributin e saj kryesor.”/albeu.com


Shtuar 18.02.2023 19:37