Zbulohet struktura që lëshonte viza të parregullta për shqiptarët në Ekuador, si vepronin anëtarët

Prokuroria e Përgjithshme e Shtetit kreu kontrolle në dy provinca të Ekuadorit dhe zbuloi një strukturë e cila dyshohet se lëshonte viza të parregullta për shtetasit e huaj.

Në total, pesë bastisje u kryen në provincat El Oro dhe Guayas.

Gjithashtu, u zbulua se struktura e supozuar u jepte viza në mënyrë të parregullt shtetasve të huaj, përfshirë edhe shtetas shqiptarë.

Prokuroria Publike nuk ka dhënë detaje nëse ka arrestuar të dyshuar në kuadër të hetimeve.

Prania e mafies shqiptare në Ekuador

Shqiptarët   kanë pasur një strategji të përbashkët në vendet ku mbërrijnë, përfshirë Ekuadorin, të shfaqen si  sipërmarrës dhe investitorë të suksesshëm.

Ata janë të lidhur me kujdes me kompani, kryesisht  bujqësore,  për të kamufluar  ilaçin  që dërgojnë në  Shqipëri, vend nga i cili droga shpërndahet në vendet e tjera  evropiane.

Alessandro Ford , një hetues i InsightCrime, thotë në një raport të BBC-së se mafia shqiptare erdhi në Amerikën Latine për të zhvilluar  biznesin e tyre, që nga viti 2000./Albeu.com/.


Shtuar 18.03.2023 16:27