Zbërtheu grupin e vrasësve me pagesë, kush është i penduari i drejtësisë Artan Tafani, pjesë e bandës së “killerit” Laert Haxhiu

Është arrestuar nga Policia e Lushnjes Artan Tafani, i cili ishte shpallur në kërkim për grabitjen e një exchange në zonën e Astirit në Tiranë. Pas arrestimit, Tafani është kthyer në bashkëpunëtor të drejtësisë, duke dhënë informacione mbi ngjarje të ndryshme kriminale, dhe për pasojë janë zbardhur 6 vrasje, 2 në Greqi, në Tiranë, Elbasan dhe Berat. Krahas vjedhjes në Unazë të Re, nën kërcënimin e armës, Tafani është dënuar më parë për të njëjtën veprimtari kriminale,.

Grabitja e 2015-ës: Më 13 gusht 2015, do të njoftohej arrestimi i një të riu të të shpallur në kërkim nga policia për grabitjen e Western Union në Lushnje. Policia në atë kohë theksoi se arrestimi i 31-vjeçarit në atë kohë Artan Tafani, me banim në lagjen “Xhevdet Nepravishta” të Lushnjes, ishte bërë një ditë më parë, pra më 12 gusht 2015.

Ai ishte anëtar i grupit të Laert Haxhiut dhe ndër emrat që ai ka përmendur para hetuesve për vrasjet që janë zbardhur është edhe emri i Haxhiut. Laert Haxhiu akuzohet për masakrën e Lushnjës në vitin 2017.

Të vrarë mbetën Zamir Latifi e Jurgen Hoxha dhe u plagosën Bujar Turku dhe Marius Xhepexhiu, por shpëtoi shënjestra e tyre që ishte Xhulio Shkurti, nipi i Aldo Bares, kreu i bandës së Lushnjës.

Laert Haxhiu dyshohet edhe për vrasjen e Besmir Hidës në 2019-ën, baba i dy fëmijëve, që u ekzekutua teksa pinte kafe në një lokal në qendër të Lushnjes.

Haxhia është dënuar me 18 vjet burg nga Gjykata e Lushnjës për masakrën e 11 shtatorit 2017. Autor i masakrës së Lushnjës, është arrestuar në Greqi dhe pritet të ekstradohet drejt Shqipërisë.


Shtuar 27.09.2023 23:20