Vijojnë trazirat në Jeruzalem, Izraeli shpall gjendjen e emergjencës në Lod

Izraeli ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme në qytetin qendror të Lod pas trazirave nga arabët izraelitë, ndërsa konflikti midis forcave izraelite dhe militantëve palestinezë u intensifikua.

Janë raportuar 12 të plagosur në përleshjet, dhe kryetari i i bashkisë Lod e ka krahasuar këtë me një luftë civile, informom albeu.com.

Militantët palestinezë lëshuan qindra raketa në Izrael, ndërsa izraelitët u përgjigjen me sulme të mëdha ajrore në Gaza. Të paktën 40 njerëz kanë vdekur.

Militantët palestinezë thanë se ata qëlluan me qindra raketa në drejtim të qytetit izraelit të Tel Aviv pasi një sulm ajror izraelit shkatërroi të martën një bllok kullë në Rripin e Gazës.

Ushtria e Izraelit thotë se po synon militantët në Gaza në përgjigje të sulmeve me raketa në Jeruzalem dhe zona të tjera./albeu.com

 


Shtuar 12.05.2021 08:15