Vdes në moshën 88-vjeçare, ish-sekretari amerikan i mbrojtjes

Ish-sekretari amerikan i mbrojtjes, Donald Rumsfeld, një nga arkitektët kryesorë të luftës në Irak, ndahet nga jeta në moshën 88-vjeçare.

Ai ka qenë një nga njerëzit që ka luftuar më shumë kundër terrorizmin në administratën e George W Bush.

Rumsfeld dha dorëheqjen në 2006 mes trazirave në Irakun e pasluftës.

Rumsfeld ka zhvilluar tre vizita në Shqipëri dhe është dekoruar nga ish-Presidenti Bujar Nishani me “Urdhrin e Flamurit”/albeu.com

 


Shtuar 30.06.2021 21:36