Ukraina:  Rusia po dërgon armë në Bjellorusinë fqinje

Forcat e Armatosura të Ukrainës thonë se Rusia po transferon armë dhe pajisje të tjera ushtarake në Bjellorusi.

Ata thonë se dislokimet janë pjesë e planeve të rinovuara ruse për të ngritur një ofensivë që synon rrethimin e kryeqytetit të Kievit.

Forcat ruse po ndërtojnë gjithashtu furnizime me pajisje në Krime, shtoi ushtria ukrainase në një deklaratë të enjten pasdite.

Në një vlerësim optimist të suksesit të Ukrainës në përballimin e forcave pushtuese të Rusisë deri më tani, deklarata vazhdoi:

“Udhëheqja ushtarake ruse ka filluar të kuptojë se forcat dhe mjetet në dispozicion nuk janë të mjaftueshme për të ruajtur territoret e okupuara përkohësisht të Ukrainës dhe për të kryer operacione mbrojtëse.”/albeu.com

Shtuar 24.03.2022 15:49