Trafikantët e Ballkanit shtrijnë “tentakulat” gati për t’u bërë “zotër” të trafikut ndërkombëtar të kokainës

Trafikantët e kokainës nga Ballkani kanë zgjeruar ndikimin e tyre në tregtinë transatlantike të kokainës dhe prova më e madhe për këtë janë disa sulme të mëdha në javët e fundit.

Më 25 prill, dolën informacione të Balkan Insight që shpjegonin se si policia evropiane kishte qenë e ngadalë por me siguri në gjurmët e trafikantit serbo-malazez Darko Sariç, përpara arrestimit të tij më 14 prill, me katër anëtarë të tjerë të organizatës së tij kriminale.

Arrestimet iu shtuan një operacioni tjetër të kryer nga agjentët serbë, kroatë dhe të Europolit kundër një grupi trafiku droge me bazë në Kroaci , i akuzuar gjithashtu për trafik kokaine nga Amerika e Jugut në Evropë.

Të dy grupet janë njohur ne mediat kroate për bashkëpunimin e tyre në trafikun e drogës dhe pjesëmarrjen e tyre në tentativën për vrasjen e një trafikanti ballkanik që ndodhi në vitin 2020 në Guayaquil, Ekuador.

Kapja e Sariçit në veçanti u bë kryefjalë në mediat ballkanike. Për vite me radhë, ai drejtoi një nga organizatat më të institucionalizuara të trafikut të kokainës në Ballkan, duke koordinuar një operacion ndërkontinental.

Mbreti serbo-malazez ka qenë në arrest shtëpiak në Serbi në pritje të një gjyqi të ri pas përmbysjes së dënimit të tij origjinal prej 20 vitesh burg, sipas Projektit të Raportimit të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit (OCCRP).Në shumë mënyra, saga e Darko Saric është paradigmatike e evolucionit të tregtisë ballkanike të kokainës në Amerikën e Jugut: gjurmimi i rritjes së saj, kapaciteti për dhunë në shënjestër dhe aftësia për të drejtuar bizneset e saj nga burgu.

Nga fundi i viteve 2000, rrjeti i Saric kishte nyje në pjesën më të madhe të Amerikës së Jugut, duke përfshirë Kolumbinë , Ekuadorin , Argjentinën, Uruguain dhe Brazilin , që thuhet se fitonte më shumë se 1.2 miliardë dollarë në vit nga trafiku i kokainës në bashkëpunim me grupet lokale, si Los Rastrojos , nga Kolumbia. , dhe Komanda e Parë e Kryeqytetit (Primeiro Comando da Capital, PCC ), nga Brazili.

I tillë ishte ndikimi i tij që ai i hapi rrugën brezit aktual të trafikantëve të kokainës në Ballkan, ku shumë kriminelë malazezë filluan karrierën e tyre duke punuar në anijet e trafikut të drogës të Sariçit dhe bashkëkohësve të tij, sipas Sasha Djordjevic, koordinator në terren për Serbinë dhe Malin e Zi në Iniciativa Globale.

“Organizata kriminale e Kotorrit trashëgoi më vonë biznesin e kokainës së Sariçit,” i tha Gjorgjeviç InSight Crime, një akt që do të krijonte klanet me ndikim Kavac dhe Skaljari që vazhdojnë të trafikojnë lëndë narkotike nga Amerika e Jugut edhe sot e kësaj dite.

Pas arrestimit të Sariçit në vitin 2014, mbështetja e tij në rritje te dhuna do të reflektonte ndryshime paralele në rrjetet ballkanike në Amerikën e Jugut, veçanërisht në portin ekuadorian të Guayaquil, ku vrasjet e synuara të kriminelëve ballkanikë janë bërë endemike. Në të njëjtën mënyrë, vazhdimi i funksionimit të tij pas kapjes së tij do të ishte një trend. Petar Kosic, bashkëpunëtori i tij kroat në burg, ishte dënuar tashmë në vitin 2011 për trafik narkotikësh nga Brazili, ndërsa disa trafikantë serbë dhe shqiptarë u arrestuan sërish në Amerikën e Jugut për akuzat e drogës. /Abcnews.al/