Shpërthimi i vullkanit në Indonezi, një i vdekur dhe dhjetëra të plagosur (VIDEO)

Një person ka vdekur dhe 41 kanë pësuar djegie pasi një vullkan shpërtheu në ishullin Java të Indonezisë, thanë zyrtarët të shtunën.

Banorët u filmuan duke ikur nga një re gjigante hiri nga mali Semeru.

Dëshmitarët përshkruan fshatrat aty pranë të mbuluara me mbeturina dhe tymi i dendur që fshinte diellin, duke i lënë ata në errësirë të madhe.

Linjat ajrore janë paralajmëruar për një re hiri që ngrihet deri në 15,000 m.

Shpërthimi ndodhi rreth orës 14:30 me orën lokale. Autoritetet lokale kanë krijuar një zonë të kufizuar brenda 5 km nga krateri./albeu.com


Shtuar 4.12.2021 16:27