SHIFRAT: Ukrainasit rrëzojnë aeroplanët më të mirë rusë

Teksa lufta në Ukrainë është në muajin e tretë të saj, raportet thonë se ukrainasit kanë shkatërruar aeroplanët më të mirë rus.

Sipas burimeve nga mediat e huaja, vetëm dje, një avion luftarak-bombardues rus Sukhoi Su-34 u rrëzua pranë Balakley në rajonin e Kharkiv.

Gjithashtu, në zonën e Zaporozhye, u gjetën mbetjet e një tjetër Su-34 të rrëzuar rus, i cili i përkiste Regjimentit 559 Bombardues të Forcave Ajrore të Federatës Ruse dhe kishte numrin RF-95858 (43 të kuqe).

Rusëve u pëlqen të thonë se Su-34 është krenaria e industrisë ruse të aviacionit dhe se avioni, i cili konsiderohej i paprekshëm dhe super efikas, është i aftë të kryejë misione luftarake të pashoqëruar.