SHBA sanksionon firmën kineze: Ndihmuan grupin Wagner gjatë luftës në Ukrainë

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione ndaj një kompanie kineze që dyshohet se ka ofruar imazhe satelitore në Ukrainë për të ndihmuar grupin mercenar rus Wagner.

Departamenti i Thesarit dhe Departamenti i Shtetit njoftuan një sërë veprimesh teksa caktuan zyrtarisht Grupin Wagner si një organizatë kriminale transnacionale, një veprim i paraparë javën e kaluar nga Shtëpia e Bardhë.

Sanksionet e reja “do të pengojnë më tej aftësinë e Kremlinit për të armatosur makinën e tij të luftës që është e përfshirë në një luftë agresioni kundër Ukrainës dhe që ka shkaktuar vdekje dhe shkatërrim të pandërgjegjshëm”, tha Sekretari i Shtetit Antony Blinken në një deklaratë.

Ndër firmat e synuara ishte Changsha Tianyi Space Science and Technology Research Institute Co., një firmë kineze për të cilën Departamenti i Thesarit tha se ka ofruar imazhe satelitore mbi Ukrainë për Wagner Group.

“Këto imazhe u mblodhën për të mundësuar operacionet luftarake të Wagner-it në Ukrainë”, thuhet në një deklaratë nga Departamenti i Thesarit, i cili gjithashtu njoftoi sanksione ndaj një dege të kompanisë kineze me qendër në Luksemburg. /albeu.com


Shtuar 26.01.2023 20:50