Senati amerikan miraton ndihmën prej 40 miliardë dollarësh për Ukrainën

Senati i SHBA ka miratuar afro 40 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën, paketa më e madhe e ndihmës që nga pushtimi i Rusisë.

Paketa përfshin ndihmën ushtarake, ekonomike dhe humanitare dhe u votua me 86 pro dhe 11 kundër.

Projektligji synon të lirojë një injeksion fondesh të nevojshme urgjentisht. Sekretari i Shtetit Antony Blinken dhe sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin kishin paralajmëruar më parë se fondet e autorizuara për dërgimin e armëve në Ukrainë do të mbaronin sot dhe projektligji ishte vonuar në Senat.

Paketa përfshin:

6 miliardë dollarë për ndihmën e sigurisë, duke përfshirë trajnimin, pajisjet, armët dhe mbështetjen

8.7 miliardë dollarë për të rimbushur stoqet e pajisjeve amerikane të dërguara në Ukrainë

3.9 miliardë dollarë për operacionet e Komandës Evropiane

9 miliardë dollarë për një fond mbështetje ekonomike për Ukrainën.

5 miliardë dollarë për të trajtuar pasigurinë ushqimore globale

Ai shkon pranë Presidentit Biden për t’u nënshkruar në ligj./albeu.com


Shtuar 19.05.2022 22:05