Rikthehet Covid-19, Kina regjistron rastet më të larta ditore që nga fillimi i pandemisë

Kina ka regjistruar numrin më të madh të rasteve të përditshme me Covid që nga fillimi i pandemisë, pavarësisht masave të rrepta të krijuara për të eliminuar virusin.

Ka shpërthime me disa qytete të mëdha duke përfshirë kryeqytetin Pekin dhe qendrën jugore tregtare Guangzhou.

Të mërkurën, vendi regjistroi 31,527 raste,  më i lartë se kulmi prej rreth 28,000 i regjistruar në prill, kur qyteti i tij më i madh Shangai u mbyll.

Këto shifra regjistrohen pasi bllokimet e rrepta vazhdojnë të ndezin episode trazirash.

Politika e Kinës për zero Covid ka shpëtuar jetë në vendin me 1.4 miliardë njerëz, por gjithashtu ka dhënë një goditje ndëshkuese për ekonominë dhe jetën e njerëzve të zakonshëm.

Sidoqoftë, vala në rritje e rasteve vjen gjithashtu disa javë pasi vendi reduktoi paksa disa nga kufizimet e Covid.

Kina shkurtoi karantinën për kontakte të ngushta nga shtatë ditë në një strukturë shtetërore në pesë ditë dhe tre ditë në shtëpi, dhe ndaloi regjistrimin e kontakteve dytësore, gjë që lejoi shumë më tepër njerëz të shmangin karantinimin.

Zyrtarët gjithashtu kanë kërkuar të shmangin zbatimin e bllokimeve të përgjithshme të llojit të duruar nga Shanghai në fillim të këtij viti.

Por përballë një rritjeje të përtërirë të rasteve në Pekin, si dhe vdekjeve të para nga virusi në muaj, zyrtarët kanë zbatuar tashmë disa kufizime në disa rrethe, me dyqane, shkolla dhe restorante të mbyllura.

Qyteti qendror i Zhengzhou do të zbatojë gjithashtu një bllokim efektiv për 6 milionë banorë nga e premtja, njoftuan zyrtarët.

Vendimi pason protesta të dhunshme në një kompleks të madh industrial që i përket prodhuesit të iPhone Foxconn. Firma ka kërkuar falje për një “gabim teknik” në sistemet e saj të pagesave./albeu.com


Shtuar 24.11.2022 07:21