RENDITJA/ Del sondazhi, ja kush është mbrojtësi më i mirë në historinë e futbollit (FOTO LAJM)

Sergio Ramos është zgjedhur nga tifozët si mbrojtësi më i madh në historinë e futbollit.

Nga lexuesit e France Football, 64% të njerëzve bien dakord se spanjolli është më i miri i të gjitha kohërave, shkruan Albeu.com.

35-vjeçari u bë mbrojtësi me rezultatin më të lartë në historinë e La Liga vitin e kaluar pasi shënoi nga pika e bardhë kundër Real Sociedad, që do të thotë se ai ka shënuar më shumë se gola në karrierë sesa Xavi, Iniesta dhe Paul Pogba.

Në këtë pjesë, France Football pretendon që Ramos, i cili ka ngritur një Kupë Bote, dy Kampionate Evropiane, katër trofe të Ligës së Kampionëve dhe pesë Liga, është më lart se kushdo.

Për sa i përket mbrojtësve me rezultatin më të lartë të golave në historinë e futbollit, Ramos është shumë prapa Ronald Koeman, i cili kryeson renditjen me 253 gola gjatë periudhës së lulëzimit të tij në vitet 80 dhe 90.

69% of readers think Sergio Ramos is the greatest defender of all time. Image: France Football

Një sezon i pasur erdhi në sezonin 1987/88 kur ai shënoi 26 gola për PSV Eindhoven nga qendërmbrojtësi.

Shikoni të gjithë listën për talkSPORT më poshtë:

 

  1. Franz Beckenbauer – 109 gola

 

  1. Roberto Carlos – 113 gola

 

  1. Paul Breitner – 113 gola

 

  1. Steve Bruce – 113 gola

 

  1. Sergio Ramos – 128 gola

 

  1. Graham Alexander – 130 gola

 

  1. Laurent Blanc – 153 gola

 

  1. Fernando Hierro – 163 gola

 

  1. Daniel Passarella – 175 gola

 

  1. Ronald Koeman – 253 gola

 

Shtuar 1.04.2021 05:04