Pas Amerikës, edhe Kina zbarkon roverin e saj në Mars

Kina ka zbarkuar me sukses një anije kozmike në Mars, njoftoi media shtetërore herët këtë të shtunë. Roveri me gjashtë rrota Zhurong ishte në shënjestër të Utopia Planitia, një terren i gjerë në hemisferën veriore të planetit. Prekja e suksesshme është një arritje e jashtëzakonshme, duke pasur parasysh natyrën e vështirë të detyrës.

Vetëm amerikanët e kanë bërë realitet zbarkimin në Mars deri më tani. Me këtë ulje, Kina bëhet vendi i dytë që vendos një rover në Mars. U deshën 17 minuta për të shpalosur panelet diellore dhe për të dërguar një sinjal përsëri në Tokë./albeu.com


Shtuar 15.05.2021 08:31

Tags: ,