Ofensiva në Kharkiv: Forcat ruse zmbrapsen ndërsa Ukraina merr qytetet kryesore

Forcat ruse janë tërhequr nga qytetet kyçe lindore, pasi një kundërsulm i shpejtë ukrainas sjell fitime të mëtejshme.

Zyrtarët ukrainas thanë se trupat hynë në Kupiansk, një qendër jetike lindore e furnizimit për forcat ruse, të shtunën.

Forcat speciale postuan foto në rrjetet sociale, të cilat sipas tyre tregonin oficerët e tyre në qytet.

Më vete, ministria ruse e mbrojtjes i tha medias shtetërore se trupat e saj janë tërhequr nga qyteti i afërt i Izyum për t’i lejuar ata “të rigrupohen”.

Ministria konfirmoi gjithashtu tërheqjen e trupave nga një qytet i tretë kyç, Balaklyia, në mënyrë që të “forcojë përpjekjet” në frontin e Donetsk.

“Një operacion tre-ditor u krye për tërheqjen dhe transferimin e organizuar të grupit të trupave Izyum-Balakliya në territorin e Republikës Popullore të Donetsk”, thuhet në deklaratë.

Përparimet e Ukrainës, nëse konfirmohen dhe mbahen, do të ishin më të rëndësishmet që kur Rusia u tërhoq nga zonat përreth Kievit në prill.

Ato do të përdoren si një shenjë se ushtria e Ukrainës mund të rimarrë territorin e pushtuar nga Rusia, ndërkohë që vendi vazhdon të kërkojë mbështetje ushtarake nga Perëndimi.

Për Rusinë, ato do të shënonin një pengesë poshtëruese, pasi forcat e saj të pushtuara pushtuan zonën në javën e parë të luftës./albeu.com


Shtuar 10.09.2022 17:29