Merkel: Në Gjermani nuk do të ketë vaksinim të detyrueshëm

“Ne do të bëjmë gjithçka që është e mundur për të parandaluar një bllokim të ri në vjeshtë,” tha kancelarja gjermane Angela Merkel sot gjatë një vizite në Institutin Epidemiologjik Robert Koch në Berlin.

Në krah të saj ishin Lothar Wheeler, kreu i institutit dhe Jens Spann, ministri i shëndetësisë i Gjermanisë.

Merkel nuk e konsideron të detyrueshme një bllokim të ri në funksion të një vale të re, të katërt të pandemisë së sëmundjes Covid në vjeshtë.

Për më tepër, ai theksoi se, ndryshe nga Franca, në Gjermani nuk do të jetë e detyrueshme të vaksinohen profesionistë shëndetësorë,  mjekë, infermierë dhe të gjithë ata që punojnë në shtëpi pleqsh./albeu.com

Shtuar 13.07.2021 14:18