Mbytja e gomones në Kanalin Anglez, qeveria britanike jep detaje: Rritet numri i viktimave

Një gomone me emigrantë është mbytur në Kanalin Anglez ku si pasojë kanë shpëtuar 43 persona dhe janë raportuar për 3 të vdekur.

Ndërkohë qeveria britanike ka njoftuar se numri i viktimave është rritur duke shkuar në 4.

“Në orën 03:05 të ditës së sotme, autoritetet u njoftuan për një incident në Kanal në lidhje me një varkë të vogël emigrantësh në vështirësi. Pas një operacioni të koordinuar kërkim-shpëtimi të udhëhequr nga Rojet Bregdetare HM, me keqardhje ka pasur 4 vdekje të konfirmuara si rezultat i këtij incidenti, hetimet janë në vazhdim dhe ne do të japim informacione të mëtejshme në kohën e duhur. Kjo është një ngjarje vërtet tragjike. Mendimet tona janë me miqtë dhe familjet e të gjithë atyre që kanë humbur jetën sot”, thuhej në një deklaratë të qeverisë britanike./albeu.com