Lufta, Zelensky: Iniciativa strategjike është ende e jona

Presidenti Volodymyr Zelensky thotë se forcat ukrainase përballen me një betejë përgjatë një fronti më shumë se 2500 km të gjatë, por ishte i sigurt për situatën.

Ai ndau një seri fotografish në kanalin e tij zyrtar Telegram, duke treguar ushtarët e Ukrainës në vende të ndryshme.

Në mesazhin e tij, të shpërndarë në gjuhën ukrainase dhe angleze, ai thotë: “Kemi të bëjmë me të keqen absolute. Dhe nuk kemi zgjidhje tjetër veçse të vazhdojmë përpara. Lironi të gjithë territorin tonë, dëboni pushtuesit nga të gjitha rajonet tona. Dhe, megjithëse tani gjerësia e frontit tonë është tashmë më shumë se 2.5 mijë kilometra, duket se iniciativa strategjike është ende e jona”./albeu.com