Lufta Rusi-Ukrainë, ja çfarë ka ndodhur orët e fundit

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha të martën gjatë një konference për shtyp se që lufta në Ukrainë të marrë fund, Presidenti rus Vladimir Putin duhet të marrë një vendim për t’i dhënë fund këtij konflikti.

“Unë mendoj se hapi i parë është t’i jepet fund këtij konflikti. Dhe mendoj se ajo që duhet të ndodhë për t’i dhënë fund konfliktit është zoti Putin ai është personi që e filloi atë,” tha Austin. Austin e quajti vendimin e Putinit për të sulmuar Ukrainën të pajustifikuar. Ai shtoi se do të jetë vendimi i Putinit “të de-përshkallëzohet dhe më pas të kthehet në tryezën e bisedimeve”.

“Dhe ne me të vërtetë të gjithë do të dëshironim ta shihnim këtë të ndodhë,” tha Austin.

Austin falënderoi vendet që janë rritur për të ndihmuar Ukrainën, duke vënë në dukje: “Nuk kemi kohë për të humbur.”

Austin tha se Gjermania sapo njoftoi sot se do t’i dërgojë Ukrainës 50 mjete të blinduara kundërajrore. Ky njoftim erdhi një ditë pasi qeveria britanike njoftoi se do t’i siguronte Ukrainës gjithashtu aftësi shtesë kundërajrore, tha Austin.

Zyrtarët ukrainas thonë se luftimet e ashpra kanë vazhduar të martën në rajonet lindore të Donetsk dhe Luhansk. Pavlo Kyrylenko, kreu i administratës ushtarake rajonale të Donetsk, tha se forcat ruse kishin nisur sulme me raketa kundër qytetit Avdiivka, afër vijës së frontit. “Spitali Qendror i qytetit, një shkollë dhe ndërtesa të larta u prekën,” tha ai. Kyrylenko tha se një tjetër përpjekje ruse për të sulmuar qytetin e afërt të Mariinka ishte zmbrapsur. Edhe rusët kishin lënë pa energji elektrike qytetin Krasnohorivka pasi kishin dëmtuar një transformator. “Sot bombardimet vazhdojnë pothuajse përgjatë gjithë vijës së frontit. Të paktën dy civilë dihet se kanë vdekur aktualisht,” tha Kyrylenko.

Gjenerali i lartë amerikan Mark Milley i tha CNN të martën se ai beson se “ajo që është në rrezik” në këtë luftë “është shumë më e madhe se Ukraina”. Milley, kryetari i Shefave të Përbashkët të Shtabit, i tha Jim Sciutto-s së CNN: “Ajo që është në rrezik është siguria, për sigurinë e Evropës që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore. Dhe në të vërtetë, ju lehtë mund të argumentoni se ajo që është në rrezik është rendi global i sigurisë ndërkombëtare që u vendos në vitin 1945.” Milley vazhdoi duke thënë se nëse Rusia shpëton nga agresioni i saj në Ukrainë “pa kosto”, atëherë “i ashtuquajturi rendi ndërkombëtar”.

Gjenerali Milley i tha gjithashtu CNN të martën se politika e qeverive që mbështesin Ukrainën është të shohin vendin e luftuar të lirë dhe të pavarur dhe një Rusi të dobësuar. Milley tha: “Në fund të ditës, ajo që ne duam të shohim, ajo që unë mendoj se politika e të gjitha qeverive së bashku është një Ukrainë e lirë dhe e pavarur, me territorin e paprekur dhe qeverinë e tyre në këmbë.” Ai vazhdoi, “Unë mendoj se kjo do të përfshijë një Rusi të dobësuar.” Ai shtoi se uniteti midis vendeve perëndimore është diskutimi kyç.

Komentet e Lavrov për luftën bërthamore plotësisht të papërgjegjshme, thotë Milley: Milley tha se ishte plotësisht e papërgjegjshme që çdo udhëheqës i lartë i një fuqie bërthamore të fillonte të godasë një saber bërthamor kur u pyet për Ministrin e Jashtëm rus Sergej Lavrov që e quajti rrezikun e një Lufta bërthamore serioze dhe reale. Milley tha, “Sa herë që një udhëheqës i lartë i një shteti kombëtar fillon të godasë një saber bërthamor, atëherë të gjithë e marrin seriozisht.” Lavrov tha të hënën se parandalimi bërthamor është “pozicioni parimor” i Rusisë, por ai shtoi se “rreziku është serioz, është e vërtetë, nuk mund të nënvlerësohet.”

Diplomatët amerikanë u kthyen sot në Ukrainë për herë të parë që nga fillimi i pushtimit rus: Diplomatët amerikanë u kthyen në Ukrainë sot për herë të parë që kur Rusia pushtoi Ukrainën, sipas një burimi të njohur me këtë çështje. Diplomatët kaluan në vend nga Polonia dhe udhëtuan në qytetin perëndimor të Lviv për një udhëtim ditor, sipas burimit. Vizita vjen pasi Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken i tha presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky se SHBA do të dërgonte diplomatë në vend duke filluar nga kjo javë kur ai vizitoi kryeqytetin ukrainas gjatë fundjavës. Departamenti planifikon të rivlerësojë situatën e sigurisë për udhëtimet ditore të diplomatëve në Lviv vazhdimisht, tha burimi.

Ura mbi grykëderdhjen pranë Odesës goditet në sulm me raketa: Një urë rrugore dhe hekurudhore në grykëderdhjen e lumit Dniester në jugperëndim të Ukrainës është dëmtuar rëndë nga një shpërthim. Ura, e cila është afër qytetit të Odesa-s, duket se është dëmtuar nga një goditje raketore. “Rrethanat dhe informacionet për viktimat janë duke u sqaruar”, thanë autoritetet. Pamjet nga vendi i ngjarjes tregojnë dëme të shumta në pjesën e rrugës së urës.

“Askush nuk dëshiron të shohë shpërthimin e një lufte të tretë botërore,” thotë Ministria e Jashtme e Kinës: Ministria e Jashtme e Kinës tha të martën se “askush nuk dëshiron të shohë shpërthimin e një lufte të tretë botërore”.

Shtuar 26.04.2022 20:54