Lionel Messi drejt barazimit të një rekordi historik në Kupën e Botës të vendosur nga Maradona

Lionel Messi do të barazojë një rekord historik të vendosur nga Diego Maradona kur Argjentina del në fushë kundër Meksikës për një ndeshje të fazës së grupeve të Kupës së Botës FIFA 2022 në Katar të shtunën.

Messi, 35 vjeç, do të luajë në garën e tij të 21-të të Kupës së Botës FIFA , duke barazuar rekordin e vendosur nga Maradona për shumicën e ndeshjeve të Kupës së Botës të luajtura nga një lojtar argjentinas.

Maradona, i cili vdiq dy vjet më parë në këtë ditë (25 nëntor), arriti pikën historike në katër Kupat e Botës, një më pak se Messi.

Messi është tashmë lojtari argjentinas me më shumë paraqitje ndërkombëtare ndonjëherë , por Kupa e Botës është një lojë krejtësisht e ndryshme me top.

Arritja e Maradonës në paraqitjet në skenën më të madhe të sportit me siguri do të vazhdojë të krijojë trashëgiminë e Messit në vendin e tij.

Messi gjithashtu mund të arrijë Maradonën në golat e Kupës së Botës.

Në humbjen 1-2 ndaj Arabisë Saudite , Messi shënoi golin e tij të shtatë në Kupën e Botës për Argjentinën , dhe ai do të ketë një shans për të barazuar Maradonën kundër Meksikës .

Nëse Messi shënon kundër Meksikës, ai do të barazohet me Maradonën dhe Guillermo Stabile për golat e dytë më të shënuar në Kupat e Botës nga një argjentinas.

Gabriel Batistuta kryeson atë listë me 10 gola, të cilët Messi gjithashtu mund t’i arrijë nëse Argjentina vazhdon të kalojë fazën e grupeve.

Këto rekorde do të kenë shumë pak kuptim për Messin nëse Argjentina nuk arrin të fitojë Kupën e Botës në rodeon e tij të fundit. / h.ll/albeu.com


Shtuar 26.11.2022 11:02