Kremlini: Mirëpresim ofertën e Vatikanit për të ndërmjetësuar, por qëndrimi i Ukrainës e pengon atë

Kremlini ka thënë se ka mirëpritur një ofertë të Vatikanit për të ofruar një platformë negociuese për zgjidhjen e konfliktit në Ukrainë, por se pozicioni i Kievit e ka bërë këtë të pamundur.

Në një intervistë me të përditshmen italiane La Stampa 10 ditë më parë, Papa Françesku përsëriti se Vatikani ishte i gatshëm të bënte çdo gjë të mundshme për të ndërmjetësuar dhe për t’i dhënë fund konfliktit midis Rusisë dhe Ukrainës./albeu.com


Shtuar 28.11.2022 12:03