“Kishin deri në 6 plumba në shpinë”, dëshmitë tronditëse të mjekëve për trupat në Kiev: Të gjitha gratë ishin përdhunuar

Detaje të reja tronditëse kanë dalë në dritë nga vrasja e civilëve në Ukrainë.

Mjekët ligjorë që kryejnë ekzaminime pas vdekjes mbi trupat në varrezat masive në veri të Kievit thonë se kanë gjetur prova se disa gra janë përdhunuar përpara se të vriteshin nga forcat ruse.

“Ne tashmë kemi disa raste që sugjerojnë se këto gra ishin përdhunuar përpara se të qëlloheshin për vdekje,” tha Vladyslav Pirovskyi, një mjek ligjor ukrainas i cili me një ekip mjekësh ka kryer dhjetëra autopsi mbi banorët nga Bucha, Irpin dhe Borodianka. i cili vdiq gjatë pushtimit njëmujor të zonës nga Rusia.

“Ne nuk mund të japim më shumë detaje pasi kolegët e mi janë ende duke mbledhur të dhënat dhe ne kemi ende qindra trupa për të ekzaminuar,” tha ai.

Ekipi i Pirovskyi ka ekzaminuar rreth 15 trupa në ditë, shumë prej tyre të gjymtuar. “Ka shumë trupa të djegur dhe trupa të shpërfytyruar rëndë që është thjesht e pamundur të identifikohen,” tha ai. “Fytyra mund të bëhet copë-copë,nuk mund ta bashkosh sërish, ndonjëherë nuk ka fare kokë.”

Ai tha se trupat e disa grave që ata kishin ekzaminuar tregonin shenja se viktimat ishin vrarë me armë zjarri automatik, me mbi gjashtë vrima plumbash në shpinë.