Këto janë ushqimet që luftojnë depresionin

Vitet e fundit, shumica e njerëzve po vuajnë nga depresioni, por ka raste që edhe nuk e kuptojnë. Depresioni, natyrisht, trajtohet kryesisht me ndihmën e mjekëve të specializuar, por gjithashtu mund të luftohet përmes dietës. Më poshtë albeu.com do t’ju tregojë ushqimet që ju ndihmojnë të luftoni depresionin.

Kajsi, brokoli, pjepër, karrota, lakër, pjeshkë, kungull, spinaq, patate e ëmbël, të pasura me B-carotene

Manaferrat, brokoli, grejpfrut, kivi, portokall, speca, patate, patate, luleshtrydhe, luleshtrydhe, arra, vajëra bimorë, të pasura me vitamin C

Zgjidhni karbohidrate “të zgjuara” për një efekt më qetësues

Lidhja midis karbohidrateve dhe humorit është provuar shkencërisht përmes veprimit të serotoninës. Nëse një person ka “dëshira” për karbohidrate, kjo mund të ketë lidhje me uljen e aktivitetit të serotoninës.

Mos përjashtoni asnjë lloj karbohidrate. Kufizoni ushqimet me sheqer dhe zgjidhni karbohidratet “inteligjente” ose “komplekse” (të tilla si drithërat) në vend se karbohidratet e thjeshta (të tilla si ëmbëlsira dhe biskota)./albeu.com

Shtuar 12.06.2021 10:21