I bënë atentat bashkëatdhetarit, arrestohen shqiptarët e rrezikshëm Mili e Doriani

Dy anëtarë të mafies shqiptare aktive në Greqi janë autorët e vrasjes së mbetur në tentativë ndaj një bashkatdhetari 32-vjeçar, natën e 26 shkurtit në Agios Panteleimon. Autorët kishin hapur zjarr në publik kundër viktimës së tyre të mundshme dhe më pas u larguan me një taksi.

Me kërcënimin e pistoletave, ata kishin detyruar një shofer taksie t’i çonte në stacionin e Larisës dhe duke u larguar, ata lanë dy pistoleta në automjet.

Në fakt, njëri nga të dy, i njohur si Mili, i ishte arratisur policisë në Kypseli më 20 dhjetor 2020. Një kallashnikov u gjet brenda automjetit që ai la pasi u largua.

Shqiptari i dytë i arrestuar është një 32 vjeçar i njohur si Doriani.

Të dy burrat u arrestuan pas një operacioni policor në Korint së bashku me 4 shqiptarë të tjerë dhe një grek për çmontimin e një grupi që merret me trafikun e drogës.

Gjatë operacionit policor, një anëtar 34-vjeçar i grupi u pikas duke drejtuar një makinë në Oraia Eleni, Korint.

Për të shmangur arrestimin, ai u largua me shpejtësi dhe aksidentoi në oficer policie duke e plagosur atë. Sidoqoftë, ai u arrestua më vonë.

Veprimi i grupit

Sipas hetimit të policisë, Mili ishte i përfshirë në blerjen dhe furnizimin e drogës për bashkëpunëtorët e tij.

Greku 25-vjeçar, me urdhër të udhëheqësit, ruajti drogën në një shtëpi në Peristeri, si dhe një shqiptar 31-vjeçar në një shtëpi tjetër në Kypseli, ku kishte rekrutuar dy 27-vjeçar bashkatdhetarë për trafik droge.

Një 30-vjeçar merrej me mirëmbajtjen e laboratorit të kultivimit të kanabisit dhe një 34-vjeçar me ruajtjen e drogës dhe armëve.


Shtuar 19.03.2021 22:43