Gjendet diamanti i tretë më i madh në botë (FOTO LAJM)

Një diamant që besohet të jetë i treti më i madh i gjetur ndonjëherë, është shfaqur në Botswana.

Guri i çmuar, me peshë 1,098 karat,  iu tregua Presidentit Mokgweetsi Masisi, dy javë pasi firma e diamantëve, Debswana, e zbuloi atë.

Ai është vetëm pak më pak e rëndë se diamanti i dytë më i madh në botë i cili gjithashtu u gjet në Botsvana në 2015.

Botswana është prodhuesi më i madh i diamanteve në Afrikë.

Debswana është një ndërmarrje e përbashkët midis qeverisë dhe gjigandit global të diamantëve De Beers dhe deri në 80% të të ardhurave nga shitjet shkojnë në arkat e shtetit përmes dividentëve, honorareve dhe taksave.

Një vlerësim i kostos së mundshme të gurit nuk është lëshuar ende, por në vitin 2017, diamanti i dytë më i madh i gjetur ndonjëherë, Lesedi La Rona, u shit për 53 milion dollar./albeu.com


Shtuar 17.06.2021 10:34