Rekord viktimash nga Covid-19 në vend, bilanci i 24 orëve të fundit

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë regjistruar 11 viktima nga Covid-19 dhe 539 raste pozitive.

Ministria e Shëndetësisë gjithashtu bën me dije se në të njëjtën periudhë janë shëruar edhe 839 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 153,619 që nga fillimi i pandemisë.

Aktualisht në vend janë 11,634 raste aktive.

Njoftimi i MSH:

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

Çdo qytetar mbi 18 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:

Janë kryer 3345 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 539 qytetarë, në këto bashki:

211 raste në Tiranë, 45 në Fier, 34 në Durrës, 26 në Elbasan, 25 në Berat, 22 në Lushnje, 16 në Shkodër, 14 në Krujë, 13 në Vlorë, 12 në Korçë, 9 në Lezhë, nga 8 raste në Kamëz, Vorë, Mat, nga 7 raste në Kurbin, Kavajë, nga 6 raste në Delvinë, Gjirokastër, nga 5 raste në Mirditë, Dibër, Bulqizë, nga 4 raste në Vau i Dejës, Kukës, Poliçan, nga 3 raste në Gramsh, Sarandë, Malësi e Madhe, Pukë, nga 2 raste në Tropojë, Shijak, Divjakë, Përmet, Tepelenë, Pogradec, Kolonjë, Kuçovë, Skrapar, nga 1 rast në Cerrik, Dimal, Maliq, Selenicë, Klos.

Janë 11,634 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 222 pacientë, nga të cilët 30 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19 11 qytetarë: 4 qytetarë nga Tirana të moshave 65-74 vjeç, 2 qytetarë nga Elbasani të moshave 57-83 vjeç, 1 qytetar nga Saranda 71 vjeç, 1 qytetar nga Kurini 73 vjeç, 1 qytetar nga Kavaja 74 vjeç, 1 qytetar nga Vlora 82 vjeç, 1 qytetar nga Bulqiza 84 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 839 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 153,619 që nga fillimi i epidemisë”, njofton Ministria.

 

Statistika (26 Shtator 2021)

 

Raste të reja ditore        539

Të shëruar në 24 orë      839

Të shtruar në spitale       222

Humbje jete në 24 orë     11

Testime ditore                 3345

 

Testime totale              1,184,815

Raste pozitive               167,893

Raste të shëruara           153,619

Raste Aktive                   11,634

Humbje jete                     2,640

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

 

Tiranë             5041

Fier                  1139

Durrës             1088

Shkodër          1083

Vlorë               681

Elbasan           603

Lezhë              487

Berat               462

Korçë              329

Kukës              284

Gjirokastër      220

Dibër                217


Shtuar 26.09.2021 17:29