Cikloni Freddie godet Afrikën Jugore, të paktën 44 viktima

Cikloni shkatërrues Freddie, i cili ka goditur Afrikën Jugore, ka marrë jetën e të paktën 44 personave në Malavi dhe Mozambik, konfirmuan autoritetet e të dy vendeve.

Në Blantyre, qyteti më i madh i Malavisë dhe qendra kryesore tregtare, të paktën 39 njerëz janë vrarë dhe më shumë njerëz janë plagosur ose të zhdukur, tha kreu i qytetit, sipas AP.

Në mesin e viktimave ishte një fëmijë tre vjeçar i cili ishte “i bllokuar në rrënoja”, dhe të zhdukur ishin edhe prindërit e tyre, njoftuan autoritetet.

Ndërkohë, autoritetet në Mozambik njoftuan se që nga e shtuna, pesë persona janë vrarë nga shpërthimet e ciklonit Freddy në atë vend. Cikloni ishte aktiv në Mozambik dhe Malavi gjatë fundjavës dhe sot, dhe kjo është hera e dytë që nga fundi i shkurtit që thyen rekorde shkatërrimi në jug të kontinentit afrikan./Albeu.com/


Shtuar 14.03.2023 08:20