BE tha se Rusia është përgjegjëse për krizën ushqimore, ambasadori rus braktis mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB: Gënjeshtra!

Ambasadori i Rusisë në OKB është larguar nga një takim i Këshillit të Sigurimit të OKB-së pasi presidenti i Këshillit Evropian fajësoi pushtimin rus të Ukrainës për shkaktimin e një krize globale ushqimore.

Charles Michel tha se Rusia po përdorte furnizimet ushqimore si armë kundër botës në zhvillim, duke i detyruar njerëzit në varfëri.

I dërguari rus Vassily Nebenzia akuzoi Michel për përhapjen e gënjeshtrave.

Lufta ka lënë ushqime të ngecur në portet e Ukrainës.

Ukraina është një eksportues i madh i vajit të gatimit, si dhe i drithërave si misri dhe gruri. Rusia gjithashtu eksporton sasi të mëdha drithërash, si dhe plehra. Mungesa e këtyre eksporteve ka bërë që çmimi i alternativave të rritet.

“Zoti ambasador i Federatës Ruse, le të jemi të sinqertë, Kremlini po përdor furnizimet ushqimore si armë kundër vendeve në zhvillim”, tha zoti Michel gjatë takimit të Këshillit të Sigurimit në Nju Jork.

“Pasojat dramatike të luftës së Rusisë po përhapen në të gjithë globin dhe kjo po rrit çmimet e ushqimeve, duke i shtyrë njerëzit në varfëri dhe duke destabilizuar rajone të tëra. Rusia është e vetmja përgjegjëse për këtë krizë ushqimore”.

Ai shtoi se kishte parë vetë miliona tonë drithë të ngecur në portin ukrainas të Odesa-s për shkak të një bllokade detare të imponuar nga Rusia.

Michel akuzoi gjithashtu Rusinë për vjedhjen e grurit dhe parandalimin e mbjelljes dhe korrjes së të korrave në Ukrainë për shkak të aktiviteteve të saj ushtarake atje.

Komentet e tij bënë që Nebenzia të dilte jashtë. Ndërsa largohej, Michel iu drejtua drejtpërdrejt: “Mund të largohesh nga dhoma, ndoshta është më e lehtë të mos dëgjosh të vërtetën”.

Nebenzia tha Reuters se nuk mund të qëndronte për shkak të “gënjeshtrave që Charles Michel shpërndau”.

Në një takim të veçantë, Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken tha gjithashtu se Rusia po pengonte eksportet e grurit ukrainas të largoheshin nga vendi dhe akuzoi forcat ruse për shkatërrimin e infrastrukturës bujqësore të Ukrainës.

Duke folur gjatë një tryeze virtuale me filantropë, organizata joqeveritare dhe entitete të sektorit privat, Blinken tha: “Ka diku rreth 20 milionë tonë grurë që është bllokuar në kapanone afër Odesës dhe në anije të mbushura me drithë që janë ngecur në portin e Odesës për shkak të kësaj bllokade ruse”.

Ashtu si Michel, ai tha se kishte raporte të besueshme se Rusia po vidhte grurin e Ukrainës për t’i shitur për përfitimin e saj.