5 këshilla për të shmangur goditjen nga i nxehti

Momentalisht vendi ynë po përjeton temperature të larta dhe ajo që ne duhet të bëjmë është të tregojmë kujdes nga i nxehti. Për të parandaluar ndje goditje të nxehtësisë, më poshtë albeu.com ju ka sjellë 5 këshilla.

1. Hidratimi

Nëse pirja e shumë lëngjeve është shumë e rëndësishme gjatë dimrit, merrni parasysh sa e nevojshme është në verë. Sigurohuni që gjithmonë të keni me vete një shishe ujë të freskët ose në temperaturë dhome dhe të pini sa herë të keni mundësi. Shmangni kafeinën, alkoolin dhe pijet freskuese sepse ato shkaktojnë më shumë humbje të lëngjeve trupore.

2. Ushqimi i ekuilibruar

Ushqimi i duhur në rastin e goditjes nga nxehtësia është dyfish i rëndësishëm. Së pari, ju jep energjinë e nevojshme për të përballuar detyrimet e ditës, megjithë temperaturat e larta, dhe së dyti, ruan ekuilibrin e lëngjeve të trupit. Për ta arritur këtë, shtoni sasinë e perimeve dhe frutave që kanë një përmbajtje të lartë uji dhe shmangni ushqime të skuqura.

3. Mbrojtja

Orët më të rrezikshme janë në mesditë, por ju mund të digjeni nga dielli edhe në mëngjes. Kurrë mos dilni nga shtëpia nëse nuk keni krem ​​dielli për të mbrojtur lëkurën tuaj, nëse nuk vendosni syze dielli, kapele dhe rroba të prej pëlhure të ftohtë, në mënyrë që të mos thithin rrezatim, informon albeu.com.

4. Ndryshimi i rutinës

Nëse ju pëlqejnë shëtitjet e gjata ose ushtrimet në natyrë, është koha të ndaloni përkohësisht. Qëndroni më mirë brenda në shtëpi dhe kufizoni kohën që kaloni jashtë ose prisni deri në perëndim të diellit.

5. Banjo e ftohtë

Nëse e shikoni se nuk po e përballoni vapën, bëni një dush të ftohtë ose mbushni vaskën me ujë të freskët (jo akull) dhe relaksohuni për 15 minuta./albeu.com


Shtuar 9.07.2021 15:55