45 persona “në rrjetë” , cili është aplikacioni që mori “në qafë” trafikantët shqiptarë të kokainës në Europë (FOTO LAJM)

Një operacion i madh policor i organizuar nga Europol në bashkëpunim me policitë e shtatë vendeve europiane, ka vënë në pranga ditën e sotme 45 persona.

Eurojust dhe Europol mbështetën një sërë aksionesh të kryera në Belgjikë dhe Spanjë, gjatë të cilave u kontrolluan mbi 80 vendbanime.

Si rezultat i kësaj “goditjeje” është asgjësuar njëri prej rrjeteve më aktiv shqipfolës në Evropë, për trafikun e kokainës.

Të dyshuarit thuhet se importonin kokainë nga Amerika Latine në porte të ndryshme evropiane, duke organizuar transportin nëpërmjet avionëve, anijeve, makinave dhe kamionëve dhe drejtonin tregtinë me shumicë. Spanja dhe shtetet e tjera anëtare të BE-së u përdorën për të pastruar procedurat e tregtisë së tyre.

Gjatë Ditës së Aksionit, mbi 600 oficerë të zbatimit të ligjit në bashkëpunim të ngushtë me prokurorët dhe oficerët hetues kryen bastisje ndaj anëtarëve të këtij rrjeti në Spanjë dhe Belgjikë. Një sërë aksionesh paralele u zhvilluan edhe në Kroaci, Gjermani, Itali dhe Holandë. Operacioni i sotëm, i koordinuar në nivel ndërkombëtar nga Europol dhe Eurojust, ishte kulmi i shumë muajve të planifikimit të përpiktë midis organeve të zbatimit të ligjit dhe autoriteteve gjyqësore në përgatitjen e aksionit.

Në Belgjikë, nisën hetimet pas sekuestrimit në shtator 2020 të drogës dhe sasive të mëdha të kimikateve, të përdorura për transformimin dhe ruajtjen e kokainës për qëllime tregtare. Sasi të mëdha kokaine të kapur gjatë kontrolleve të ndryshme në të gjithë Evropën gjatë viteve të fundit do të lidhen me të dyshuarit.

Ky rrjet kriminal i nivelit të lartë kishte krijuar një sërë ndërmarrjesh në vende të ndryshme për të pastruar fitimet, duke përfshirë Kroacinë dhe Spanjën, duke përdorur shpesh kashte. Anëtarët e saj udhëtonin rregullisht në Dubai, Meksikë dhe Kolumbi për të rregulluar biznesin e tyre të paligjshëm dhe përdorën mjete komunikimi të koduara për të koordinuar aktivitetet.

Por çfarë i çoi pas hekurave shqiptarët dhe grupin e strukturuar kriminal?

Mediat raportojnë se ky grup komunikonte me anë të një aplikacioni “SKY ECC”. Thyerja e mesazheve të koduara të dërguara përmes platformës së mesazheve SKY ECC raportohet se ka ndihmuar në përshpejtimin e hetimeve për trafikun e kokainës.

Pjesa më e madhe e pronave të kontrolluara të martën në mëngjes ishin në Bruksel, por disa ishin në Antuerp. Hetimi i përbashkët belg/spanjoll përmend anëtarët e mafies shqiptare si një rol kyç në trafikim. Shqiptarët raportohet se kanë lidhje me mafian italiane.

Hetimi përqendrohet në kontrabandën e kokainës përmes portit të Antuerp-it dhe portit holandez të Roterdamit. Droga më pas trafikohej në vende të tjera evropiane, përfshirë Italinë dhe Spanjën. Kërkimet janë kryer në bazë të informacionit të marrë gjatë hetimit të Sky ECC.

Sky ECC ishte një aplikacion mesazhesh i koduar dhe mund të përdorej vetëm nga personat e abonuar. I zhvilluar fillimisht për platformën BlackBerry, ai përdor kriptografinë e kurbës eliptike (ECC) për kriptim. Një nga veçoritë e tij ishte “vetë-shkatërrimi” i mesazheve pas një periudhe skadimi të përcaktuar nga përdoruesi. Në një seri bastisjesh kundër organizatave kriminale në disa vende në fillim të vitit 2021, një pjesë e infrastrukturës së Sky në Evropën Perëndimore u çmontua. Informacioni i marrë nga Sky ECC mundësoi telefonat e sekuestruar, më pas mundësoi policisë dhe Autoritetet Gjyqësore të kryejnë një sërë bastisjesh kundër bandave të dyshuara ndërkombëtare të drogës./abcnews.al/


Shtuar 15.02.2022 17:39