150 të vdekur dhe qindra të zhdukur nga përmbytjet në Europë, ekipet vijojnë kërkimet për të mbijetuar

Ekipet e kërkim shpërtimit vijonë të kërkohnë për të mbijetuar pas përmbytjeve që përfshinë Europën Perëndimore, ku deri më tani kanë vdekur më shumë se 150 persona.

Qindra ende vijojnë të zhdukur, pasi reshjet rekord të reshjeve shkaktuan përmbytje të mëdha në Gjermani dhe Belgjikë.

Reshje të mëdha shiu gjithashtu përfshinë Zvicrën, Luksemburgun dhe Holandën.

Udhëheqësit evropianë kanë fajësuar ndryshimet e klimës për motin ekstreem

Ekspertët thonë se ngrohja globale i bën reshjet më të rrëmbyeshme.

Bota tashmë është ngrohur me rreth 1.2 gradë Celsius, që nga fillimi i epokës industriale./albeu.com

Shtuar 17.07.2021 08:20