Milano vishet kuqezi, Interi thyhet në minutën e fundit

Milani fiton derbin e Milanot duke mundur Interin në dtët e tij më të mira. Pas një periudhe të errët kuqezinjhtë arrijnë të fitojnë derbin e madh Italian.

Takim zhbllokohet pa u mbushur 10 minuta lojë derbi i Milanos. I jashtëzakonshëm Chrisian Pulisic, i cili pasi merr një top në gjysmëfushën e Interit, depërton me forcë dhe shpëjtësi drejt portës, duke nxjerrë jashtë loje edhe portierin Sommer me një goditje të befasishme.

Shpërthen në festa pjesa kuqezi e “Sa Siros”, që shpreson të thyejë mallkimin dhe të fitojë derbin e parë pas gjashtë humbjesh radhazi.

Zgjat më pak se 20 minuta epërsia e Milanit në derbin e Madoninës. Dimarco, i shërbyer nga Lautaro Martinez, lëshon një diagonale të pakapshme për Maignan, 1-1.

Inter 1-1 Milan

Në pjesën e dytë Fonseka dhe Milani provon gjithçka duke aktivizur të gjithë lojtarët sulmues që kishte në dispozicion, por gjithçka zgjidhet vetëm në minutën e fundit. Pas një goditje standarte, Gabbia arein të kërcejë më tepër se të tjerët për të mposhtur Sommer i cili ishte shndërruar në heroin e zikaltërve deri në ato momente.

Shtuar 22.09.2024 23:12