U rikthye pas 5 vitesh mungesë, Ibra: Jam kthyer sepse e meritoj, jo sepse jam Zlatan

Në një intervistë me kanalin e Shoqatës Suedeze të Futbollit në YouTube, Zlatan Ibrahimovic shpjegoi kthimin e tij në ekipin kombëtar pas 5 vitesh mungesë.

“Unë u ktheva sepse e meritoj atë , për atë që kam bërë muajt e fundit, jo sepse quhem Zlatan dhe unë jam Ibrahimovic, por për atë që bëra në fushë. Kjo është arsyeja pse ata të zgjedhin ty – tha sulmuesi i Milanit

“Është pak joreale të jem këtu në moshën time, unë mund ta ndihmoj ekipin në disa mënyra ”.

Ibra theksoi se ka ruajtur një nivel shumw të larte dhe se mund ta ndihmojë skuadrën si brenda dhe jashtë fushe.

“Mentaliteti është i njëjtë, ai dëshiron të fitojë me çdo kusht. Ai ka më shumë përvojë sot, është më i zgjuar (nëse është e mundur), lëviz me më shumë inteligjencë dhe bën atë që duhet të bëjë për të ndihmuar ekipin në mënyrën më të mirë  “tha ai për veten e tij.

I pyetur edhe për marrëdhënien me trajnerin Andersson pas disa një periudhe “krisje”, suedezi u përgjigj:

“Ai është një person i drejtpërdrejtë dhe me një mentalitet fitues. Janne më pyeti:” A dëshiron të vish? “. Unë isha shumë e sinqertë:” Janne, ditën kur bën listën, më pyet një ditë më parë nëse jeni gati për të luajtur dhe do t’ju përgjigjem sinqerisht. Dhe kur erdhi ajo ditë, unë i thashë se ndihesha gati ”.

39-vjeçari Rossoneri, ka 116 ndeshje dhe 62 gola në ekipin kombëtar. /albeu.com/


Shtuar 18.03.2021 16:03