Thuram: Te Barca të dënonin nëse shkoje në festa, flije në dhomë masazhi

Lilian Thuram pati një karrierë të suksesshme ndërkombëtare me Francën, duke fituar Kupën e Botës 2000 si dhe Kampionatin Evropian 2000. Ai impresionoi masivisht te Juventusi, por pasi gjigantët Bianconeri ranë në nivelin e dytë të futbollit italian pas skandalit Calciopoli, ai nënshkroi për Barcelonën pasi luajti në finalen e Kupës së Botës 2006.

Qendërmbrojtësi i pensionuar foli për gazetën sportive franceze L’Equipe.

Thuram u pyet se kush ishte lojtari më i madh i festës me të cilën ai kishte luajtur, por ai nuk donte të përmendte dhe të turpëronte personin e përfshirë.

“Tek Barcelona, ​​një lojtar që nuk do ta përmend shpesh nuk ishte në gjendje të stërvitej.

“Disa mëngjese mund të shihnim se ai nuk ishte në formë të mirë dhe një herë e mbyllën në dhomën e masazhit për të fjetur”.

Thuram ka shijuar një karrierë fantastike, por ai thotë se lojtari më i mirë me të cilin ka luajtur ishte Zinedine Zidane.

“Herën e parë që e takova, me skuadrën franceze, ai ishte 17 vjeç e gjysmë. Nuk kam parë kurrë dikë në moshën time të bëjë gjëra të tilla me topin më parë. Më pas ndoqa karrierën e tij dhe e pashë atë një lojtar të madh në Itali. Nuk më pëlqente kur njerëzit thjesht mendonin se ai ishte thjesht jashtëzakonisht i talentuar nga natyra. Zidane ishte mbi të gjitha një punëtor i madh, jashtëzakonisht rigoroz në atë që bënte dhe kishte karakter të madh.”

Francezi gjithashtu emëron një tjetër legjendë të lojës si lojtarin më të ashpër me të cilin është përballur ndonjëherë.

“Ronaldo [Nazario], sigurisht”, tha Thuram për L’Equipe. Nuk kishte rëndësi se ku e merrte topin, të gjithë ishin gjithmonë vigjilentë ndaj tij. Ai gjithmonë mund të bënte diçka që mund të çonte në një gol. Ka qenë gjithmonë fantastike të luash kundër tij. Kur të pëlqen të luash kundër lojtarëve të mëdhenj, bëhet argëtuese. Ajo është kur vërtet mund të provoni veten.”/h.ll/albeu.com


Shtuar 13.12.2021 10:32