“Tërbohen” tifozët, zbarkojnë në fushë dhe sulmojnë lojtarët bashkë me stafin (VIDEO)

Deportivo Cali, i cili aktualisht ëshë në fund të tabelës së Kategorisë Primera A të Kolumbisë, udhëtoi në Estadio Doce de Octubre për t’u përballur me Cortuluan të mërkurën.

Skuadra vendase po përjetonte një fitore të pastër me rezultatin 2-0, por në minutën e 81-të u ndërpre pasi rreth 1400 tifozë zbarkuan nga tribuna në fushë.

Shumica e tifozëve ishin pjesë të Deportivo Cali dhe filluan të abuzojnë verbalisht dhe fizikisht me lojtarët dhe stafin. Gjyqtari dhe shumica e lojtarëve u larguan nga vendi i ngjarjes, ndërsa disa të tjerë ngecën në përleshje.

Sulmuesi i Deportivo Cali, Teofilo Gutierrez, u përpoq të largohej pasi një grup tifozësh të tërbuar e goditën me grushta dhe shkelma. Trajneri Mayer Candelo u plagos gjithashtu gjatë përplasjeve.

Deportivo Cali ka lëshuar një deklaratë zyrtare për të kërkuar që autoritetet lokale të ndërhyjnë për të parandaluar që një incident i ngjashëm të përsëritet në të ardhmen./ h.ll/albeu.com

Shtuar 22.09.2022 16:05