“Te Napoli më thoshin qan dy herë”, Koulibaly: Jam ende duke luftuar racizmin, luajmë për një qytet të tërë

Mbrojtësi i Napolit, Kalidou Koulibaly, është i ftuari i episodit të mbrëmjes në emisionin “Linea Diletta”, emisioni Dazn i drejtuar nga Diletta Leotta .

Me rastin e kësaj bisede, Koulibaly trajtoi tema të ndryshme si lufta kundër racizmit, bashkëlojtarët, trajneri Luciano Spalletti dhe reth kampit të Napolit.

Për atmosferën e qytetit napolitan, lojtari deklaroi: Janë njerëzit që e bëjnë Napolin magjik. Dhe pastaj ka vende të bukura, kur ngrihem kam fatin të shoh të gjithë shëtitoren, Vezuv, Kapri… Dhe pastaj kur je në fushë e kupton se sa e madhe është dashuria e qytetit për këtë ekip. Këtu ata ëndërrojnë, flenë dhe hanë Napolin.

Më thoshin gjithmonë se në Napoli qan dy herë: kur mbërrin dhe kur largohesh – shton ai – jam i vetëdijshëm që nëse luajmë për Napolin luajmë për një qytet të tërë dhe Napoli është një qytet i madh. Dhe pastaj ne kemi miliona tifozë në mbarë botën, kur dalim në fushë duhet të jemi 300% ”, raporton albeu.com.

Lufta kundër racizmit

Koulibaly është një nga lojtarët e shumtë në rreshtin e parë në luftën kundër racizmit: ” Në fillim është shumë e vështirë të metabolizosh episodet e racizmit: mendon se e ke gabim të bërtasësh se dikush të ka lënduar. Por e bukura është se qyteti të bën të kuptosh se nuk je i gabuar, mendoj se mund të bëjmë ende shumë për ta luftuar këtë problem, por mendoj se krahasuar me vitet e kaluara kemi bërë njëfarë progresi – shton ai. E dua shumë Giorgio Chiellini-n. Nuk mund të jem shoku i tij në fushë, por jashtë fushës ai është një person i jashtëzakonshëm. Ai më ka mbrojtur gjithmonë në të gjitha frontet, më ka dhënë edhe disa këshilla si lojtar dhe si njeri. Ai më tha se i vinte shumë keq dhe kërkoi falje në emër të gjithë Italisë, është një luftë që duhet ta bëjmë të gjithë së bashku. Ai ka qenë gjithmonë pranë meje dhe më ka ndihmuar të eci përpara, është një shenjë e mirë për të ardhmen.

Ekipi

Mbrojtësi ka dashur të nxjerrë në pah soliditetin e grupit: “Ne jemi një grup i mirë, të gjithë njihemi prej vitesh dhe shpesh dalim për darkë me familjet tona. Jemi të gjithë miq. Kur dëgjoj lojtarë të tjerë nga skuadrat e tyre flasin, e kuptoj që me Napolin nuk ka asnjë krahasim. Askush nuk jeton si ne dhe mendoj se mund ta shihni edhe në fushë. Për shokët e tij:” Unë e konsideroj Ghoulamin si vëllanë tim, ai është një person që më intereson shumë. Ne kemi bërë disa nisma bamirësie së bashku, për shembull në spital ose në Scampia nga studentët. Jorginho është i mrekullueshëm, kur mbërrita ai ishte shoku im i dhomës dhe ishte i pari që më mësoi pak italisht. Në fushë ai ishte i jashtëzakonshëm, u argëtova shumë duke luajtur me të, u pamë me njëri-tjetrin dhe u gjendëm menjëherë. Lozano (Insigne, etj) është historia e Napolit. Ai është një lojtar shumë i fortë që ka bërë gjithmonë mirë, e dua shumë sepse është gjithashtu një njeri i madh”.

Komandanti i Spalletit

Fjalë lavdëruese edhe për trajnerin Luciano Spalletti:” Ai na dha shumë mbi të gjitha nga pikëpamja e mentalitetit. Ai e ka vlerësuar gjithmonë Napolin dhe lojën e tyre. Gjëja e parë që na tha është se donte të kërkonte problemin. të kësaj skuadre, sepse nuk është normale që nuk kemi fituar akoma, kjo na ka bërë të futim diçka në kokë, nëse dikush si ai thotë diçka të tillë do të thotë se ne vërtet kemi cilësi – shton ai – Më e mira është që ai kishte përulësi të thoshte se puna e Gattusos ka qënë shumë e mirë. Ai nuk është këtu për të ndryshuar atë që bëri Gattuso, por për të dhënë diçka më shumë. Më quan “Komandanti” sepse thotë se jam lider”. /albeu.com/


Shtuar 18.11.2021 20:23