Staples Center po riemërohet në Crypto.com Arena, marrëveshja do të kushtojë 700 milion dollarë

Staples Center po merr një emër të ri. Duke filluar nga dita e Krishtlindjeve, do të jetë Crypto.com Arena. Shtëpia në qendër të Los Anxhelosit e NBA’s Lakers dhe Clippers, NHL’s Kings dhe WNBA’s Sparks do të ndryshojë emrin e saj pas 22 vitesh funksionimi, njoftoi pronari i arenës AEG të martën mbrëma.

 

Një person me njohuri për marrëveshjen i thotë Associated Press se Crypto.com po paguan 700 milionë dollarë gjatë 20 viteve për të riemërtuar ndërtesën. Personi foli në kushte anonimiteti sepse palët nuk po shpallin publikisht kushtet e asaj që besohet të jetë marrëveshja më e pasur e të drejtave të emrit në historinë e sportit.

 

Arena me 20,000 vende ka qenë Qendra Staples që kur u hap në tetor 1999, me të drejtat e emërtimit në pronësi të kompanisë amerikane të shitjes me pakicë të furnizimeve të zyrës sipas një marrëveshjeje 20-vjeçare. Emri do të ndryshojë kur Lakers të presë Brooklyn Nets në vitrinën vjetore të Krishtlindjeve të NBA.

 

Crypto.com është një platformë dhe shkëmbim kriptomonedhash me seli në Singapor. E themeluar në vitin 2016, Crypto.com ka qenë në një zbavitje shpenzimesh në të gjithë peizazhin sportiv global gjatë vitit të kaluar. Platforma ka nënshkruar marrëveshje sponsorizimi me shikueshmëri të lartë me Formula 1, UFC, Serie A të Italisë, Paris St-Germain dhe Montreal Canadiens të NHL-së – ndërkohë që ka blerë edhe patch-in e sponsorizimit të uniformave të Philadelphia 76ers.AEG, konglomerati sportiv dhe argëtues që ka pronësia e shumicës së Kings dhe kishte një aksion në Lakers deri verën e kaluar, ndërtoi arenën që u bë shpejt një mjedis i famshëm për ngjarjet kryesore në SHBA. zona e dytë metropolitane më e madhe.

Së bashku me qiramarrësit e saj sportive, arena ka organizuar 19 ceremoni të çmimeve Grammy, tre Lojëra NBA All-Star, dy Lojëra NHL All-Star dhe koncerte, shfaqje dhe ngjarje të rëndësishme publike të profilit të panumërt, duke përfshirë përkujtimore për Michael Jackson, Nipsey Hussle dhe Kobe Bryant.

 

Lakers kanë fituar gjashtë kampionate NBA gjatë qëndrimit të tyre në arenën kavernoze, duke përfshirë tre radhazi në tre vitet e para të funksionimit. Pankarta që përkujtojnë 17 titujt e Lakers në NBA varen lart në muret mbi dyshemenë e lojës, duke ofruar atë që mund të jetë tipari më i veçantë i brendshëm i ndërtesës.

Sparks kanë fituar tre tituj të WNBA ndërsa ishin në Staples Center, dhe Kings fituan dy kampionatet e tyre të para Stanley Cup në 2012 dhe 2014 atje, duke i kapur të dyja në akullin e shtëpisë.

 

Clippers do të jetë me kohë të shkurtër në Crypto.com Arena. Ata janë planifikuar të hapin Intuit Dome të pronarit Steve Ballmer prej 1 miliard dollarësh, 18,000 vendesh në Inglewood në vitin 2024, kur skadon qiraja e tyre Staples Center. Sparks gjithashtu mund të largohen nga qendra e qytetit atëherë, megjithëse asgjë nuk është vendosur./h.ll/albeu.com


Shtuar 17.11.2021 14:39