Real Madrid i shqetësuar për kalendarin e ngushtë që e pret

Real Madridi ka shprehur shqetësimin e tij për kalendarin rraskapitës që do të vijë pas pushimit ndërkombëtar, pasi janë të shqetësuar për dëmet fizike që do të kenë lojtarët e tyre.

Udhëtimi i Los Blancos në Granada të dielën do të jetë i pari nga shtatë ndeshjet në katër javë para Krishtlindjeve, me gjithçka në lojë në La Liga Santander, ku aktualisht janë të dytat, dhe Champions League, ku kryesojnë grupin, por kanë pak diferencë për të. Një seri ndeshjesh që përcaktojnë sezonin me pak kohë për të marrë frymë në mes, duke përfshirë përplasje të mëdha me Sevillan, Real Sociedad, Atletico Madrid dhe Inter.

“Ne do të jemi një ekip mjaft i lodhur për shkak të kalendarit shkatërrues”, tha një burim në Real Madrid.
Është padyshim një ndeshje e ndërlikuar në sezon dhe mund të bëhet edhe më keq për Real Madridin nëse LaLiga vendos të caktojë ndeshjen e tyre të shtyrë kundër Athletic Club më 1 dhjetor në mes të ndeshjeve kundër Sevilla-s dhe Real Sociedad që mund të mos jetë e mundshme, por mbetet një mundësi.

Carlo Ancelotti dhe stafi i tij po përgatiten për një muaj të ngarkuar dhe ata kanë përdorur pushimin ndërkombëtar për të planifikuar përpara, sepse pasi lojtarët të kthehen, vështirë se do të ketë kohë për të menduar deri në pushimin e Krishtlindjeve.
Aktualisht Real Madridit i mungojnë pesë lojtarë me lëndime. Dani Ceballos është jashtë fushës për momentin, ndërsa Gareth Bale është i lënduar sërish, por fokusi do të jetë në rikthimin e Fede Valverde, Rodrygo Goes dhe Mariano Diaz në garë sa më shpejt të jetë e mundur, gjë që do t’i jepte Ancelottit 23 lojtarë për të marrë, në këto shtatë ose tetë ndeshje në katër javë.
Gjërat janë të ngushta në krye të La Liga Santander, me Real Madrid katër pikë përpara Atletiticos, por të barabartë me Sevillan dhe një pas Real Sociedad. Thënë kështu, Liga e Kampionëve është prioriteti afatshkurtër pasi ka edhe më pak vend për gabime.

Një fitore kundër Sherifit në ndeshjen e tyre të ardhshme evropiane do të siguronte kalimin e tyre në 16-shen e fundit, duke hequr një pjesë të presionit nga loja e fundit kundër Interit./h.ll/albeu.com


Shtuar 18.11.2021 10:20