Messi pati një 2021 jo të mire, vitin e ri ai pret të shkëlqejë

Në një vit ku Lionel Messi ndërroi Barcelonën me Paris Saint-Germain pas një tjetër sezoni të shkëlqyer në Camp Nou, ndikimi i tij në kryeqytetin francez nuk është ai që pritej nga shtatë herë fituesi i Topit të Artë.

Perspektiva për të formuar një super-forcë sulmuese me Neymar dhe Kylian Mbappe nuk është realizuar ende, dhe vetë Messi është në mes të sezonit të tij më të keq, sipas statistikave të karrierës së tij.

Deri më tani, 34-vjeçari ka shënuar një gol çdo 865 minuta në Ligue 1, goli i tij i vetëm në ligën e parë franceze.

Gjatë sezonit 2004/05, Messi shënoi një gol gjatë 75 minutave që luajti, dhe më pas vitin e ardhshëm ai shënoi mesatarisht një gol çdo 155 minuta në La Liga Santander.

Pavarësisht formës së tij disi të dobët këtë sezon, Messi ka qenë frymëzimi i PSG-së në Ligën e Kampionëve, me pesë gola në fazën e grupeve që ndihmuan francezët të kualifikoheshin në raundin tjetër.

Megjithatë, Messi, veçanërisht në këtë fazë të karrierës së tij, nuk duhet të gjykohet vetëm nga golat e tij. Në fakt, ai pothuajse gjithmonë arrin të ndikojë disi në lojë dhe në Champions League ai ka shënuar pesë gola, duke përfshirë një hat-trick me asistime kundër Saint-Etienne në Ligue 1.

Sigurisht, kjo është e gjitha nën paralajmërimin se Messi po përshtatet me një jetë të re në një qytet të ri, i cili në vetvete sjell shumë probleme.

Thënë kështu, Messi ka besim se në vitin 2022, pasi të jetë përshtatur plotësisht me jetën në Paris dhe me PSG-në, ai mund të frymëzojë shokët e tij të skuadrës për lavdinë vendase dhe evropiane, ndërsa ata kërkojnë të fitojnë Ligën e tyre të parë të Kampionëve. / h.ll/albeu.com


Shtuar 24.12.2021 22:22