“Luftë” e madhe në Angli për mbrojtësin e Fiorentinës

Manchester United duket se do të humbasë Nikola Milenkovic , sepse West Ham ka një marrëveshje për ta nënshkruar atë, sipas raporteve.

Qendërmbrojtësi i Fiorentinës 24-vjeçar ka qenë në qendër të një “lufte” të merkatos.

Një mori skuadrash në Premier League janë lidhur me mbrojtësin në sezonet e fundit.

Mes tyre ishin Tottenham, Newcastle, Wolves dhe Arsenal, si dhe United dhe West Ham.

Rivalët e Fiorentinës në Serie A, Inter, gjithashtu mund të jenë të interesuar, gjashtë muaj pasi bashkatdhetari i tij serb Dusan Vlahovic bëri të njëjtin ndryshim.

Megjithatë, Milenkoviç nënshkroi një zgjatje të kontratës verën e kaluar, duke e lidhur atë deri në vitin 2023.

Por marrëveshja njëvjeçare u nënshkrua për të qetësuar të dyja palët, me “Sport Witness” që pretendon se ekziston një “marrëveshje prej zotërinjsh ” që lejon që qendrori të largohet në fund të këtij sezoni.

Thuhet se një ofertë “e arsyeshme” prej 13 milionë paund është e mjaftueshme për të bindur Fiorentinën që ta lirojë atë.

Megjithatë, raporti shton se qëndrimi i Milenkoviç te Fiorentina “nuk përjashtohet plotësisht”.

Mbrojtësi iu bashkua Fiorentinës nga Partizani i Beogradit në vitin 2017.

Ai ka grumbulluar 155 paraqitje dhe madje ka shtuar 14 gola si dhe është siguruar si lojtar i rregullt në ekipin kombëtar./ h.ll/albeu.com