Kush është Ralf Rangnick? Trajneri i ri i përkohshëm i Man Utd i njohur si kumbari e trajnimit gjerman

Manchester United ka rënë dakord për një marrëveshje gjashtëmujore me trajnerin gjerman Ralf Rangnick për t’u bërë trajneri i ri i përkohshëm i klubit deri në fund të sezonit.

Marrëveshja do të zgjasë deri në fund të majit, por Rangnick më pas mund të qëndrojë në një rol konsulent dyvjeçar në Old Trafford.

Kush është Ralf Rangnick?

Rangnick është më i njohur  si trajner futbolli, ai së fundmi ka punuar si drejtues i sportit dhe zhvillimit në klubin rus të Premier League, FC Lokomotiv Moscow.

63-vjeçari pati një karrierë futbolli pa ngjarje dhe shumë të shkurtër në divizionet e ulëta të Gjermanisë, përpara se të bëhej trajner që në moshën 25-vjeçare në 1983.

Që atëherë, ai ka vazhduar të drejtojë 12 skuadra të ndryshme duke përfshirë Stuttgart (1999-2001), Hannover (2001-04), Schalke (2004-05, 2011), Hoffenheim (2006-11) dhe RB Leipzig (2015). -16, 2018-19).

Rangnick gjithashtu ka sukses si drejtor futbolli nën brezin e tij pasi mori rolin për Red Bull Salzburg dhe RB Leipzig nga viti 2012 e më pas.

Gjatë kohës së tij në Leipzig si Drejtor i Futbollit, ai ka parë ngritjen e klubit nga niveli i katërt i Gjermanisë në Bundesligë.

Çfarë ka arritur?

Rangnick nuk ka pasur karrierën më dekorata si trajner, por, megjithatë, ai ka fituar shtatë trofe dhe zotëron tre medalje nënkampione gjatë kohës së tij në futbollin gjerman.

Ai mori skuadrën aktuale të nivelit të katërt gjerman Ulm në Bundesligë për herë të parë në historinë e tyre në fillim të këtij shekulli, pasi fillimisht fitoi Regionalliga Süd , më parë niveli i katërt, në 1997–98.

Titujt e Bundesligës Under 19 (1990–91) dhe UEFA Intertoto Cup (2000) u fituan gjithashtu në Stuttgart, përpara se të fitonin titullin e Bundesligës.2 në 2001–02 me Hannover.

Periudha e tij më e suksesshme dhe mbresëlënëse si trajner deri më tani ka qenë në Schalke, ku ai arriti tre trofe në klub në dy periudha të ndryshme.

Pasi përfundoi si nënkampion në Bundesligë dhe DFB-Pokal në 2004-05, së bashku me fitimin e DFL-Ligapokal 2005, Rangnick u kthye në 2011 për të fituar DFB-Pokal dhe DFL-Superkup në periudhën e tij të dytë në klub.

Ai gjithashtu përfundoi si nënkampion i DFB-Pokal në 2019 me RB Leipzig, gjatë një periudhe kur iu desh të merrte frenat e klubit  gjatë ngjitjes së tyre në krye të futbollit të Bundesligës dhe Champions League. /albeu.com


Shtuar 26.11.2021 12:15