Gazetari spanjoll shpërthen i revoltuar: Barcelona me fanellë të bardhë? Turp! Askush nuk duhet ta blejë

“Barcelona me bluzë të bardhë? Është një turp… E bardha është Real Madridi”

FC Barcelona, ​​e cila ka veshur një fanellë të bardhë në të kaluarën, do ta veshë sërish një të tillë sezonin e ardhshëm.

Lajmi se FC Barcelona do të veshë të bardha sezonin e ardhshëm ka krijuar çuditërisht një debat të madh në rrjetet sociale.

Gazeta ‘Sport’ ka zbuluar se fanella e re e bardhë do të jetë një nga më të shiturat në historinë e klubit.

Duke thënë këtë, shumë tifozë të Barcelonës nuk janë dakord. Jota Jordi, një gazetar që punon për programin televiziv ‘El Chiringuito’, u zemërua nga vendimi.

“Barcelona dikur luante me të bardha? Nuk më intereson! Fanella e bardhë i përket Real Madridit”. Gazetari e Barcelonës ka vazhduar për disa minuta të zhurmojë. “Barcelona me fanellë të bardhë? Është turp”, tha Jota Jordi.

“Duhet të respektoni disa gjëra. Duhet të respektoni historinë e klubeve dhe ndjenjat e njerëzve”, këmbënguli Jota Jordi. “Simboli i Barcelonës mbi një fanellë të bardhë të Real Madridit është një turp dhe shpresoj që askush të mos e blejë atë”, argumentoi ai.

Është e vërtetë që nuk është hera e parë që FC Barcelona vesh të bardha. Deri në vitet 1970, Barcelona vishte rregullisht të bardha, madje duke fituar finalen e Kupës Latine në Paris kundër Nice në 1952.

Lojtari i fundit që veshi fanellën e bardhë të Barçës ishte Johan Cruyff në sezonin 1977/78./ h.ll/albeu.com

 

Shtuar 16.09.2022 10:50