Everton merr një vendim të madh pasi ju hoqën dy pikë nga Premier Liga

Beteja e rënies në Ligën Premier është zhytur në pasiguri të mëtejshme pasi Everton paraqiti zyrtarisht apelimin e tyre kundër zbritjes së dy pikëve të javës së kaluar, me një vendim që mund të mos publikohet vetëm pesë ditë pas ndeshjes së fundit të sezonit.

Pritej që Toffees të apelonin vendimin e marrë javën e kaluar dhe janë të bindur se, si kur e reduktuan zbritjen prej 10 pikësh në gjashtë, ata mund të tundojnë komisionin e pavarur që të jetë më i butë ndaj tyre.

Everton është dy pikë larg zonës së rënies përpara ndeshjes së së hënës mbrëma kundër Chelseat në Stamford Bridge, por këtij apeli aktual i është dhënë një datë e fundit për t’u përfunduar deri më 24 maj, që është pesë ditë pas ndeshjes së tyre të fundit të sezonit në Arsenal.

Kjo i lë ata dhe Nottingham Forest, të cilët gjithashtu po kalojnë një proces apelimi për shkelje financiare, të vendosur për një fund të pasigurt të sezonit dhe krijon mundësinë e rënies që të përcaktohet pas raundit të fundit të sezonit.

Klube të tilla si Luton, të cilët janë gjithashtu në luftën për rënie, do të bëhen gjithnjë e më të frustruar nga mungesa e sigurisë.

Skuadra e Rob Edwards është në zonën e rënies, por privatisht do të shpresojë që një nga Everton ose Forest të mund të dënohet, padyshim që ndihmohet nga zbritjet e pikëve.

Everton u dënua me dy pikë javën e kaluar për shpenzimin e tepërt të shumës së lejuar me 20 milionë euro, dhe klubi kritikoi mospërputhjen e sanksioneve të Ligës Premier në një deklaratë zyrtare që shtoi se ata ishin ‘jashtëzakonisht të shqetësuar’ për mungesën e qartësisë.

Klubi nuk do të japë asnjë deklaratë të mëtejshme zyrtare mbi thelbin e argumentit të tyre të fundit me Ligën, por ata do të shpresojnë për një rezultat të ngjashëm me herën e kaluar, kur rasti i parë u zbulua se kishte gabime ligjore. /Telegrafi/


Shtuar 15.04.2024 17:42