Debutimi i Saul me Chelsea, Tuchel: Bëri disa gabime të mëdha, por është përgjegjësia ime

Mesfushori spanjoll, Saul Niguez mbërriti në ditën e fundit të afatit të verës në formë huazimi nga Atletico Madrid.

Spanjolli bëri debutimin e tij me blutë në fitoren 3-0 të skuadrës së tij ndaj Aston Villës, megjithatë 26-vjeçari e kishte vështirë të ambientohej në startin e ndeshjes dhe kështu bëri disa gabime, të cilat nuk i kurseu menaxheri i bluve, Tuchel pa i përmendur.

Thomas Tuchel tha se Saul Niguez bëri “gabime të mëdha” në debutimin e tij në Chelsea të Shtunën kundër Aston Villa, por menaxheri mori përgjegjësinë për rrethanat.

Ai e zgjodhi në formacionin e tij duke menduar se mesfushori do të ishte në gjendje të përshtatet menjëherë me ritmin e lojës, para se të zëvendësonte reprezentuesin spanjoll në pjesën e parë.

Saul, i huazuar nga Atletico Madrid, nuk u stërvit në para-sezon me ‘Blutë’ pasi mbërriti pak para afatit të transferimit.

“Unë kisha ndjenjën se ai luftoi”, tha Tuchel për Sky Sports. “Kishte disa gabime të mëdha, gabime kalimi, dhe ai luftoi me intensitetin. Ju mund ta shihni se ai nuk është përshtatur plotësisht.

“Kjo është plotësisht përgjegjësia ime. Unë kisha ndjenjën se ai mund të ishte gati për ne dhe të luante në atë nivel. Unë [atëherë] mendova se ishte ndoshta më mirë ta ndryshoja atë, por kjo nuk ndryshon asgjë [për mënyrën se si e shoh atë]. ”

“Kjo është shumë e vështirë. Mund ta bësh ose të mos e bësh. I thashë atij para se të fusja në lojë se do të ishte përgjegjësia ime nëse nuk funksionon në planin e formacionit”, përfundoi Tuchel.


Shtuar 11.09.2021 22:42