Këto zakone të ngrënies dobësojnë sistemin tuaj imunitar

Për ta mbajtur sistemin tuaj imunitar të fortë është një nga gjërat më të rëndësishme që mund të bëni ndërsa pandemia vijon të jetë një shqetësim  global për shëndetin publik.

Më poshtë albeu.com do t’ju tregojë zakonet e ngrënies që dobësojnë systemin imunitar.

Pini shumë alkool

Një gotë verë mund të tolerohet, por konsumimi i tepërt i alkoolit, edhe në një afat të shkurtër, mund të ndryshojë sistemin tuaj imunitar në mënyra që janë veçanërisht të rëndësishme tani.

Në një artikull të botuar në revistën Alcohol Research, studiuesit vërejnë se ekziston një lidhje midis marrjes së tepërt të alkoolit dhe një dobësimi të përgjigjes imune. Efektet përfshijnë rritjen e ndjeshmërisë ndaj pneumonisë dhe një rrezik në rritje të zhvillimit të sindromës së shqetësimit të frymëmarrjes akute (ARDS).

Konsumoni shumë kripë

Ju mund ta lidhni natriumin e tepërt me probleme të tilla si mbajtja e lëngjeve dhe presioni i lartë i gjakut. Por një studim i ri nga Spitali Universitar i Bonit në njerëz dhe minj arrin në përfundimin se shumë kripë mund të çojë në një sistem imunitar të dobësuar, raporton albeu.com.

Sipas udhëzimeve amerikane, marrja e rekomanduar ditore e natriumit është më pak se 2,300 mg në ditë për të rriturit e shëndetshëm, më pak se marrja mesatare aktuale prej 3,440 mg në ditë.

Konsumimi i sheqerit të tepërt

Reduktimi i sheqerit të tepërt është një ide e zgjuar për një numër arsyesh, përfshirë shëndetin e mirë mendor. Është gjithashtu e dobishme për mbështetjen e imunitetit. Një studim i botuar në The American Journal of Clinical Nutrition zbuloi se pas një agjërimi gjatë natës, njerëzit që hëngrën 100 gram sheqer treguan një rënie në aftësinë e qelizave imune për të luftuar bakteret.

Kjo nuk do të thotë që ju duhet të hiqni dorë plotësisht nga sheqeri, por shmangia e ngrënies së tepërt është një qëllim i vlefshëm.

Ju nuk hani fibra

Hulumtimet tregojnë se një konsum më i lartë i fibrave dietike dhe prebiotikëve mbështet funksionin imunitar, përfshirë mbrojtjen kundër viruseve.  Mënyra më e mirë për të rritur marrjen e fibrave është të hani më shumë ushqime të plota, përfshirë perimet, frutat, drithërat, arrat, fasulet, thjerrëzat, qiqrat dhe farat, sugjeron albeu.com.

Ju nuk hani mjaft perime jeshile

Perimet jeshile sigurojnë lëndë ushqyese thelbësore që dihet se ndihmojnë në funksionimin imunitar, përfshirë vitaminat A dhe C, si dhe acidin folik. Perimet jeshile gjithashtu ofrojnë komponime bioaktive që lëshojnë një sinjal kimik që optimizon imunitetin e zorrëve./albeu.com

Shtuar 11.09.2021 22:40