Araujo refuzon rinovimin e kontratës, dy ekipet gjigante i vihen nga pas

Ronald Araujo, i cili kontrata me Barcelonën përfundon në verën e vitit 2023, ka refuzuar ofertën e klubit për vazhdimin e kontratës për rinovim.

Bisedimet mes agjentit të lojtarit dhe klubit katalanas u zhvilluan javën e kaluar, por oferta e bërë nga Blaugrana u refuzua me shpejtësi, megjithëse diskutimet ishin miqësore dhe ata pritet të kthehen në tryezën e bisedimeve në një datë të mëvonshme.

Megjithatë, lajmi ka vënë në gatishmëri gjigantët e Premierligës, Manchester United dhe Chelsea, pasi uruguaiani mund të joshet nga një mega ofertë nga disa prej klubeve më të pasura në botë.

Araujo është bërë një shtyllë në formacionin fillestar të Barcelonës, duke u dëshmuar si një partner i aftë për Gerard Pique në zemër të mbrojtjes, dhe madje duke dëshmuar shkathtësinë e tij duke u paraqitur si në krahun e djathtë ashtu edhe në të majtë kur është e nevojshme.

Drejtori sportiv i Barcelonës, Mateu Alemany, e ka bërë prioritet zgjatjen e kontratës së Araujo-s, duke i dhënë rininë dhe potencialin e tij, si dhe faktin se mbrojtja ka qenë një pozicion problematik për klubin vitet e fundit. /h.ll/albeu.com

 

Shtuar 25.01.2022 15:23