Të dhimbshme dhe aspak të bukura, 3 hapa pë të shpëtuar nga kockat e dala të këmbëve (FOTO LAJM)

Rreth gjysma e popullsisë së rritur është e njohur me kockat që dalin në këmbë, të cilat ndodhin më shpesh tek gratë. Ato mund të trashëgohen ose të shfaqen për shkak të veshjes së këpucëve jo të rehatshme. Ato nuk janë vetëm të dhimbshme dhe të pakëndshme, por ato ndikojnë në cilësinë e jetës tuaj. Dhe, edhe pse ne nuk mund t’i parandalojmë gjithmonë problemet, të paktën duhet të dini t’i korrigjoni ato.

– Duhet të ecni zbathur çdo herë që të keni mundësinë. Kjo do të ndihmojë në forcimin e muskujve të këmbës dhe kthimin e kockës në vendin e duhur.
– Specat e kuq djegës kanë një efekt anti-inflamator, gjë që përmirëson rrjedhën e gjakut. Në mënyrë që të përdorni specat si një trajtim, duhet t’i copëtoni ato. Dhe pastaj zgjidhni një mënyrë që ju pëlqen më shumë. Shtrydhni lëngun nga specat dhe përhapeni në tavë. Pastaj aplikoni pak lëng në këtë zonë dhe mbështilleni me një leckë. Lëreni të qëndrojë për 15 minuta.
– Akulli mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit dhe dhimbjes. Ajo që ju nevojitetështë akull dhe një leckë. Mbështilleni akullin me një leckë dhe vendoseni në tavë. Mbajeni për 10-20 minuta. Ju mund ta përdorni këtë metodë të trajtimit 1-2 herë në ditë. -Vaji i kokosit ka veti antioksiduese dhe dizifektuese. Ndihmon gjithashtu në uljen e inflamacionit dhe dhimbjes, për këtë arsye përdoret në mënyrë aktive për trajtimin e kockave. Merrni 50-100 ml vaj dhe ngroheni pak në tigan. Zhytni një leckë në vajin e ngrohtë dhe vendoseni në këmbë. Vishni këmbën me një fashë ose peshqir të thatë për ta mbajtur të ngrohtë. Mbajeni atë për 20 minuta dhe përsërisni këtë ilaç 1-2 herë në ditë.

Shtuar 25.01.2022 14:24