Tre perimet që “pastrojnë” mëlçinë

Mëlçia ka aftësinë për të vepruar si një filtër për trupin që mban substanca më të rrezikshme të hyjnë në qarkullimin e gjakut. Ajo gjithashtu ka aftësinë për të “pastruar veten”, por shpesh për shkak të stilit të jetesës dhe dietës jo të shëndetshme ne nuk e ndihmojmë mëlçinë të bëjë punën e saj. Mëlçia mbingarkohet kur hamë sasi të tepërta ose konsumojmë ushqime të përpunuara ose të skuqura, kur pimë sasi të tepërta alkooli ose pije freskuese të gazuara dhe me sheqer.

Le të shohim ushqimet që mbrojnë mëlçinë dhe e detoksifikojnë atë, duke ndikuar kështu në shëndetin e mirë të trupit.

Panxhari: Panxhari mbron mëlçinë duke i siguruar trupit antioksidantë, vitaminë A, vitaminë B6 dhe hekur. Pektina që ato përmbajnë mendohet se ndihmon në eliminimin e toksinave të depozituara në mëlçi. Me ndihmën e pektinës, trupi eliminon toksinat e rrezikshme dhe nuk i lejon të hyjnë në gjak. Jo rastësisht, panxhari përdoret tradicionalisht për të “pastruar” mëlçinë dhe për të parandaluar një sërë sëmundjesh. Panxhari dhe karotat janë të pasura me flavonoide dhe β-karoten. Konsumimi i këtyre perimeve mund të përmirësojë funksionin e mëlçisë, aporton albeu.com.

Brokoli: Falë përbërjes së pasur antioksidante por edhe për shkak të fibrave dhe klorofilit që përmban, ndihmon mëlçinë dhe trupin në tërësi për të hequr qafe substancat e dëmshme. Perimet e farave të rrepës si brokoli, lulelakra dhe lakra rrisin prodhimin e enzimave të mëlçisë që kontribuojnë në funksionimin e duhur të tretjes dhe largimin e toksinave nga trupi.

Spinaqi: Perimet me gjethe jeshile si spinaqi por edhe marulja dhe rukola janë shumë ushqyese. Ata besohet se promovojnë dhe stimulojnë mëlçinë. Falë përmbajtjes së lartë të vitaminave, mineraleve dhe antioksidantëve të fuqishëm, ato kontribuojnë në eliminimin e substancave të rrezikshme nga trupi, duke përbërë një mekanizëm të fuqishëm mbrojtës për mëlçinë./albeu.com

 

 


Shtuar 22.10.2021 21:56